Експерти на основу видео-снимака и последица указују да су пиротехника и амонијум нитрат довели до велике експлозије која је у уторак демолирала луку и тешко оштетила главни град Либана, Бејрут.
Обим штете, од епицентра експлозије после које је остао десетинама метара широк кратер у бејрутској луци, у који је ушло море, до прозора разнесених километрима далеко, налик је експлозијама амонијум-нитрата - хемијског једињења који се користи као вештачко ђубриво, али и као компонента експлозива.
Међутим, то једињење се обично на активира само по себи, а у овом случају је по свој прилици узрок био пожар у суседном складишту у луци, с пиротехиком.
На видео-снимцима почетних тренутака катастрофе виде се искре и светлост у диму који се диже из пламена непосредно пре друге, веће експлозије.

То указује на активирање пиротехнике, изјавио је Боаз Хајун, власник израелске „Групе Тамар” која сарађује с Владом Израела у вези са безбедношћу и сертификацијом експлозива.
Он је за Асошиејтед прес описао да су се пре велике експлозије у центру пожара виделе искре и да се чуло звиждање и звуци налик онима кад се пеку кокице што указује да се најпре запалила пиротехника - петарде и ракете за ватромет у оближњем складишту, преноси Бета.
Џефри Луис, експерт за ракете из Калифорније, је изнео сличну процену, рекавши да експлозија изгледа као несрећан случај и да је најпре избио пожар пре експлозије, а да се није радило о нападу, те да је уобичајено да пожар активира експлозив.
Бели облак који је пратио разорну експлозију, јавља се у великим експлозијама у влажним условима које прате јаки беличасти ударни таласи сабијеног ваздуха.
Потом снимљени наранџасти облаци се такође појављују због ослобађања угљен-диоксида после експлозије нитрата.
Ескперти би могли да процене снагу експлозије мерећи кратер који је остао, а који се чини велик на снимку из ваздуха Асошиејтед преса.

Судећи по величини кратера и обиму штете широм Бејрута, јачина експлозије је еквивалентна детонацији бар 2,2 килотона (хиљада тона) експлозива ТНТ - рекао је Сим Тек, аналитичар и стручњак за оружје у приватној аналитичкој фирми за обавештајне податке „Стратфор” у Тексасу.
Шта је међутим изазвало пожар остало је нејасно.
У Бејруту је време било сунчано пре експлозије, а температура уобичајена за то подручје - 30 степени Целзијуса.
Либански министар унутрашњих послова Мухамед Фахми у изјави за локалну ТВ станицу није помињао запаљену пиротехнику, али је рекао да је експлозија изазвана детонацијом преко 2.700 тона амонијум-нитрата, ускладиштеног у луци откако је конфискован са теретног брода 2014. године.
АП наводи да би, имајући у виду количину терета и годину заплене која се помиње, тај брод могао бити „МВ Рхосус”, који је заплењен у Бејруту 2013. године када је упловио због квара, а годину касније амонијум-нитрат је с њега искрцан јер се сматрало да је ризично да остане на броду, рекли су адвокати упознати са случајем. Тај брод је из Грузије пловио за Мозамбик.
Остало је нејасно зашто су експлозивна хемијска једињења остављена годинама у луци.
Разарање које је изазвала експлозија подсећа на експлозије амонијум нитрата у бомбашком нападу у Оклахома Ситију 1995. и брода у Тексас Ситију 1947. године.
Такође није јасно у којим условима је у луци била ускладиштена могућа пошиљка пиротехнике за ватромет која се помиње. Ватромети су веома чести у Либану током верских прослава и венчања.
Док су војни експлозиви углавном безбедни за транспорт, уобичајена „јефтина пиротехника”, произведена у Кини, често је врло ниског квалитета и може се врло лако запалити, посебно по врућем времену, рекао је израелски експерт за експлозиве Хајун.
„Крајњи резултат”, додао је он, јесте да би толико велика експлозија морала бити последица детонације „стотина тона енергетски јаког материјала”.
„Нема сумње да је то дефинитивно почело пиротехником за ватромет”, рекао је он.