Пандемија ковида 19 пореметила је планове многим љубавним паровима који су баш овог пролећа и лета планирали да изговоре судбоносно „да”, али не само њима већ и организаторима свадбених весеља.
Међу најугроженијима су и салони венчаница чија је делатност, како тврде продавци, додатно угрожена због нових мера о забрани окупљања тренутно више од десет особа, али и препорука да се у наредном периоду не организују никакве прославе. Због тога младенци масовно отказују славља и не изнајмљују свадбена одела и венчанице, што директно утиче на посао људи који се баве оваквом врстом услуге.
Иако се већина њих пријавила за нови пакет мере државне помоћи, многи су били приморани да ипак ставе кључ у браву до даљег јер не остварују никакве приходе, а фиксни трошкови им и даље остају.
Недавно су упутили молбу држави да додатно помогне њиховој бранши која је, како кажу, у потпуности угрожена ситуацијом насталом због пандемије вируса корона, без назнака да ће бити боље у скоријој будућности.
Јасна Вуковић, једна од потписница апела и власница салона венчаница, подсећа да су сва венчања планирана за ову годину отказана или пребачена за следећу.
– Пошто се бавимо изнајмљивањем и израдом венчаница, то аутоматски значи да више немамо посла. Наша бранша је погођена више од угоститељске јер угоститељи не зависе само од организовања венчања, за разлику од нас. Будући да се током зимских месеци венчања ретко кад организују, а највише их има од маја до октобра, у том смислу је ова година за нас потпуно изгубљена. Досад смо некако успевали да месеце током зиме, од новембра до априла, премостимо, што се сада у овој ситуацији сасвим сигурно неће догодити уколико не добијемо помоћ од државе – уверена је Вуковићева.
Салони венчаница нису радили током ванредног стања, а у том периоду трошкови нису нестали, за разлику од прихода. Да нису добили помоћ од државе у виду три минималне месечне зараде и одлагање плаћања доприноса, салони венчаница којих у Србији има шездесетак, како додају представници ове бранше, већином би били принуђени да угасе фирме.
– Пет месеци у години само радимо и тај новац који зарадимо остаје нам да исплатимо зараде нашим запосленима, платимо порезе и доприносе, набавимо хаљине... Ми сада немамо тај новац јер нисмо радили због ванредног стања и епидемије. Донедавно месечно смо имали 3.000 евра фиксних трошкова: за плате, рентирање локала и плаћање рачуна, али смо имали и редовне приходе. Сада живимо од родитељске помоћи, радници примају минималац, а нас нико не пита како ћемо да плаћамо рачуне – каже она.
Немају, додаје, апсолутно никакве приходе већ месецима, а обавезе према држави, закуподавцима и запосленима, уз текуће рачуне за струју, „Инфостан”, воду и грејање, сваког месеца долазе на наплату.
– По природи посла, након јесени требало би да убирамо плодове нашег рада којих, већ сада је јасно, неће бити због епидемиолошке ситуације, а од нечега ипак треба да се живи – додаје она.
На актуелну помоћ државе немају примедбе, али реално њихов бизнис то неће моћи да спасе. Због тога, представници салона венчаница предлажу да им држава изађе у сусрет и ослободи их плаћања доприноса, да им исплаћује минималну месечну зараду до момента нормализације општих услова за неометано пословање. Такав апел недавно су упутили на адресе свих државних институција.
– Морамо да напоменемо и то да су у овој бранши готово све запослене особе женског пола, међу којима има и доста самохраних мајки. Многе од њих живе с децом у изнајмљеним становима и немају апсолутно никакву помоћ ни од кога – закључује Јасна Вуковић.