Крагујевац – Поступајући по пресуди Управног суда, Универзитет у Крагујевцу је поништио све своје раније одлуке и младом крагујевачком доктору наука Александру Арсенијевићу вратио стечено академско звање. Одлуком Сената крагујевачког Универзитета од 16. јула, Арсенијевићу је враћен и радни статус на Факултету медицинских наука, где је од септембра 2017. био запослен као доцент на предмету онкологија.
На овај начин анулирана су сва спорна акта Министарства просвете, науке и технолошког развоја које је Арсенијевићу, у једном тренутку, ускратило право да се бави научним радом. Овај амбициозни истраживач био је жртва политичке и медијске кампање која је 2018. године вођена против његовог оца, смењеног ректора Небојше Арсенијевића.
‒ Драго ми је што сам после двогодишње правне борбе успео да повратим универзитетску част и осветлам образ својој породици која је Србији подарила више од двадесет угледних доктора и лекара. Одлуком суда потврђен је и мој мукотрпни петогодишњи рад на изради докторске дисертације чији су домети доказани у светским оквирима. Користим ову прилику да захвалим свом ментору, професорки Марији Миловановић, као и свим колегама који су били уз мене у тешким тренуцима, када су поједини људи из врха државе, са универзитета и факултета, уз помоћ неких медија, насрнули на мог оца и мене. Нећу им то заборавити никада – поручује Арсенијевић у разговору за „Политику”.
Решење којим је младом Арсенијевићу поништен докторат и одузето право на рад, Министарство просвете, науке и технолошког развоја донело је јула 2018. године, месец дана након што је са места ректора Универзитета у Крагујевцу смењен његов отац који је био оптужен за непотизам.
За одбрану рада под називом „Значај експресије галектина 3 у патогенези примарног билијарног холонгитиса код мишева” Арсенијевић је добио највише оцене, али се онда наједном испоставило да је докторске студије уписао пре него што је положио све испите на основним академским студијама.
На суду је, међутим, доказано да је упис Арсенијевића на докторске студије обављен у складу са законом и свим универзитетским и факултетским прописима. Правно неутемељено решење ресорног министарства је оборено, па Сенату Универзитета у Крагујевцу није преостало ништа друго до да прими к знању пресуду и спроведе је у дело.
У међувремену, иако под сталним притисцима и оптужбама да се понео нечасно, Александар Арсенијевић је докторирао по други пут. И за тај рад под називом „Примарни билијарни холангитис мишева изазван бактеријом novosphingobium aromaticivorans; улога галектина 3 у активизацији инфламазома”, добио је највише оцене.
‒ Гледам са поносом на оба своја доктората. Други сам, додуше, припремао у условима личне и радне изолације, као неправедно осуђен и изопштен из заједнице којој припадам по сваком основу. Заједно са колегама трпео сам ударце који одузимају и време и снагу. Друга докторска теза је, ипак, успешно одбрањена, а објављени радови изникли из припреме омогућили су Универзитету у Крагујевцу да се сврста на Шангајску листу 300 најбољих високошколских установа у свету у области клиничке медицине. Такође, добијено је и неколико међународних пројеката од којих су корист имали и мој факултет, и град Крагујевац, и држава. Међутим, нисам оптимиста кад је у питању будућност, јер средина у којој покушавам да се бавим науком драстично променила, настављајући прогресивно да пропада, баш као и оболели од болести које сам са колегама истраживао и о којима смо писали – каже Арсенијевић.
У пресуди Управног суда је наведено да понављања поступка нема, али је назначено и да доценту доктору Александру Арсенијевићу морају бити исплаћене све припадајуће зараде, накнаде, као и друга примања која су запосленом била ускраћена пуне две године.