После изливања велике количине фекалних вода из пукнуте цеви и канализације Пољопривредне корпорације Београд, код Падинске скеле, а потом и отпадних вода из њиховог колектора у канал Визељ интервенисало је и Водопривредно предузеће „Сибница”. Они су у недељу укључили своје пумпе у Борчи и Бељарици како би колико-толико убацили свежу и избацили загађену воду из канала. На тај начин спречена је еколошка катастрофа која се надвила над овај природни драгуљ који се протеже од Борче до Врбовског. До јуче ујутро, срећом, како сазнајемо, није забележен помор рибе у Визељу.
На овај еколошки инцидент први су указали мештани Падинске скеле. Они су се данима давили у тешким мирисима који су долазили са околних њива. Чланови Удружења „Еко-Панчевачки рит” изашли су у суботу на терен и утврдили да је пукла велика фекална цев фи-600 водовода и канализације ПКБ-а, да је вода из те цеви потопила кукуруз на десетак хектара и да је неко багером прокопао јарак дужине двадесетак метара и сву отпадну воду усмерио у канал Визељ. Ни ту није био крај невољама, већ је у недељу откривено да се у канал сада испушта сва вода из ПКБ-овог колектора.
Из Удружења „Еко-Панчевачки рит” су за кратко време обавестили надлежне, све инспекције и Комуналну полицију и све време пратили шта се дешава на терену. Комунална полиција је одмах у недељу наложила заустављање свих радова на додатном продубљивању јарка, а тог истог дана интервенисала је и „Сибница”.
– Укључили смо обе наше пумпе у црпној станици у Борчи да убацује свежу воду из Дунава, и у црпној станици у Бељарици да извлачи загађену. Пумпе раде непрекидно од недеље и наставиће са тим режимом све док се ова ситуација не реши. О овоме су обавештени и надлежни у „Србијаводама”, али и људи из оближњег рибњака „Мика Алас” како би на време могли да поведу рачуна о водостају у језерима са рибом – рекли су у Водопривредном предузећу „Сибница” које се, између осталог, стара о каналима на левој обали Дунава.
А до када ће трајати ова ситуација још се не зна. На терену су, како сазнајемо, екипе радника које покушавају да утврде где је тачно пукла цев.
– Ово је изузетно комплексан проблем. Фекална цев је стара и већ одавно зрела за замену. Ми смо предлагали да се овај квар санира што брже, али и да се гледа дугорочно решење које јесте скупо, али би решило ствар за убудуће. Потребно је заменити око пет километара фекалних цеви да би се предупредиле овакве и сличне ситуације. Да би људи схватили о чему је реч, треба објаснити и то да се све фекалне воде из ПКБ-а, из насеља Падинска скела, из погона „Имлека”, „Фрикома” и „Ал Дахре” сливају у колектор ПКБ-а и одатле директно одлазе у Дунав. Ово што се десило прошле недеље и за викенд, да се све фекалије преусмере у Визељ, јесте изнуђено решење како би се омогућило да се оцеди њива под кукурузом. То је можда и морало да се уради, али је требало на време обавестити надлежне да се одмах укључе пумпе и разблаже садржаји који улазе у Визељ – каже Зоран Јанковић, из Удружења „Еко-Панчевачки рит”.
Пумпе које су активиране у недељу не раде стално. Укључују се по потреби, у случају поплава и обилних киша. Када је потребно да се ван тога пусте у рад, онда се та услуга и плаћа.
Покретање с мртве тачке
Природни канал Визељ простире се на 27 километара, од Борче до чуварнице „Петице” у близини Врбовског. У прошлом веку ово је био пловни пут и њиме су саобраћали бродови. Улазили су код Врбовског и кретали се каналом до Реве где су улазили у Дунав. Последњих четрдесет година канал је, нажалост, био запуштен, али се после прошлогодишње поплаве кренуло у његово чишћење. Обезбеђено је око два милиона евра и већ су уређени канали који се пружају од Панчевачког моста, преко Крњаче, Котежа, Рева баре, Дубоке баре, Овче до Борче. Сада се креће у чишћење канала ка Падинској скели. Истовремено у рашчишћавање око 200 километара запуштених канала на својој земљи, како сазнајемо, кренула је и „Ал Дахра”. Она ће у наредне три године рашчистити одводне канале и канале за наводњавање.