На Кванташкој пијаци Нови Београд, где се на отвореном простору продаје воће и поврће, понуда је разноврсна, али продаја, према речима продаваца, иде лошије него претходних година.
Томислав Ивковић, који на тој пијаци продаје већ десетак година, каже да је купаца све мање, а као разлог за то наводи то што се многи од њих снабдевају директно код произвођача, преноси Танјуг.
Тренутно продаје лубенице, јер им је сезона и то по цени од 30 динара, али како каже, у зависности од квалитета цена се креће од 22 до 30 динара по килограму.
Ивковић понавља да је купаца мање, али да су они који пазаре углавном задовољни квалитетом робе, мада се, каже, не може свима угодити.
Да је продаја опала сагласан је и Драган Бојановић, пољопривредни произвођач из Ивањице.
„Пала је много, и превише. Каква је продаја била пре 15 година, то се никад неће вратити”, рекао је он и додао да је продаја на кванташу слаба због конкуренције, односно других велепродаја, али и великих маркета.
Бојановић каже да је проблем и то што изложену робу не могу да продају на дневном нивоу, због чега она више није прве класе, а купци траже квалитетно и свеже воће и поврће.
„Ако прође један дан роби, други дан она иде у другу класу, а трећи у трећу... и нема продаје. Поготово ова два, три месеца, када је топло време, роба нам брзо пропада, јер купац само гледа шта је ново и данас убрано, а не можемо да успемо све да продамо за један дан”, рекао је Бојановић.
Он првенствено продаје кромпир чија је цена, како каже, најјнижа у последњих неколико година и креће се од 25 до 35 динара.
„Џаб џабе, ником се не исплати, а народ много улаже и узима кредите за пољопривреду и ту много губе. Камате расту, а роби опада цена”, рекао је он и додао да се на дневном нивоу баци доста робе, јер нису успели да је продају.
„Што данас пропадне, мора да се баци, а остатак да се пребере и прода, ако може да се прода”, рекао је Бојановић.
Зоран Мијатовић из Уба каже да робе има и вишка, али да је продаја „никаква”.
„Првенствено нас је упропастио увоз, вишак робе из Албаније и Македоније, то нас упропасти”, рекао је Мијатовић који продаје паприку, парадајз, краставац, тиквице...
Навео је да се сада цена паприке, у зависности од квалитета, креће од 20 до 40, 50 динара, а да је, када је отворена кванташка пијаца, паприку продавао за више од 100 динара.
Мијатовић је рекао да је ова година била катастрофална за производњу било чега наводећи да је ранијих година у свом пластенику убирао по 30 картонских кутија од банана, а да сада набере само по три, четири.
„Шта је све узрок овога, да ли је корона да л' није... али стојим иза тога да нас је првенствено увоз упропастио. Овако за сељака нема опоравка, ову годину до јесени неко ће изгурати, неко и неће, а тек за следећу неће имати да уложи нико”, додао је Мијатовић.