Интересовање пољопривредника за закуп државних парцела током пандемије се не смањује. Напротив, може се очекивати још већа потражња, што је тренд и у свету, рекао је за „Политику” Бранко Лакић, директор Управе за пољопривредно земљиште.
– Немамо још довољно података за генералну процену јер није прошло довољно времена. Али је јасно да интересовање за државним пољопривредним земљиштем није пало већ је потражња повећана – истакао је Лакић.
Како је рекао, цене закупа државног пољопривредног земљишта у Србији варирају, а према последњим подацима просечна цена закупа била је око 190 евра, по хектару, годишње. Највећу просечну цену закупа имала је Стара Пазова са 507 евра по хектару, следе Темерин (490 евра), Апатин 421 евро по хектару и Панчево са 329 евра по хектару. Закуп државних парцела био је најјефтинији у источној Србији, где су пољопривредници најчешће били заинтересовани за пашњаке.
Због чега је пољопривредницима толико атрактивна била Стара Пазова, где је хектар више него два и по пута био скупљи од просека?
– Могуће је да је на лицитацији било квалитетног земљишта, а има и доста моћних пољопривредника који нису штедели новац јер им се очигледно исплати да толико плате закуп – рекао је наш саговорник. На питање како коментарише изјаве пољопривредника да је у неким локалним самоуправама практично немогуће доћи до државних парцела, он је рекао да је поступак закупа јасно прописан, али је чињеница, како је рекао, да „неке локалне самоуправе нису довољно отворене за пољопривреднике”.
– Имамо притужбе да у неким од њих пољопривредници не могу да дођу до правих информација. Увек могу да се обрате Управи за пољопривредно земљиште – рекао је наш саговорник и истакао да је ова управа због тога и развила интернет презентацију „Геопортал”, где пољопривредници могу да се информишу о свему што их интересује што се тиче закупа државног пољопривредног земљишта.
Иначе, на тржишту непокретности у последње три године цене пољопривредног земљишта у Србији бележе раст од пет до седам одсто годишње. Према подацима Републичког геодетског завода (РГЗ) из марта ове године, у трговању пољопривредним земљиштем највиша просечна цена прошле године од 10.300 евра остварена је у Јужнобачком округу.
При врху по просечној цени су и хектари у Севернобачком округу (9.650 евра), Западнобачком (8.250 евра) и Сремском округу (8.500 евра).
Најјефтиније било је земљиште у јужној и источној Србији, где је хектар просечно вредео 2.750 евра, Шумадија и западна Србија су биле нешто скупље 3.350 евра, док је у београдском региону хектар коштао 4.200 евра.