Један од уноснијих послова у туризму – изнајмљивање смештаја на дан – стао је и чека боља времена. И док се по туристичким центрима попут Златибора, Копаоника, домаћих бања и даље тражи кревет више, јер је већина туриста остала у земљи, у Београду је овај посао тренутно готово угашен. Домаћих туриста нема, из региона је мало оних који долазе, чак и због здравствених разлога и лечења у главном граду, а странци не путују у Србију. Посла тренутно ипак има у појединим деловима града, и то само из пословних разлога.
Дарко Дамњановић, директор веб-портала „Апартмани у Београду”, који се бави посредовањем и оглашавањем смештаја у престоници и на Златибору, каже да је ситуација лошија, наравно, него претходних година, али да верује да ће се променити чим се границе отворе.
– Оглашавамо око 900 апартмана у Београду и 300 на Златибору. Београд који је у овом послу био углавном ослоњен на стране госте тренутно стагнира, док је на Златибору све попуњено до средине септембра. У главном граду тренутно раде једино они који имају мање станове у центру или на Новом Београду, где су седишта страних компанија, а уносно је и за власнике кућа с плацевима и двориштима, где чак и Београђани одлазе на неколико дана да се одморе – објашњава Дамњановић.
Он додаје да се траже објекти и за прославе будући да нема могућности да се такви догађаји организују у ресторанима. Власници смештаја који су се ослањали само на госте који резервишу преко „Букинга” или „Ер Би-Ен-Бија” сада сигурно немају госте јер странци не долазе. Велики проблем је то што нема туриста из региона који су прошле године били доминантни у Београду. За сада понеко дође из Републике Српске, али нема Македонаца, туриста из Хрватске и Словеније.
– У јуну је било гостију из Македоније. Иначе, зашто смо оптимисти. У јуну када је после карантина била ситуација мало боља, одмах су гости стигли. Људи су жељни путовања и врло вероватно када се околности промене да ћемо имати већину туриста из околних земаља који ће за почетак желети да промене средину и путују на ближе дестинације – објашњава наш саговорник с овог веб-портала. Према статистичким подацима, просечан број ноћења се с три смањио на једно и по ноћење у апартманима. Највеће губитке забележили су власници већих станова, као и они који су закупљивали на дуже туђе станове, а онда их издавали на дан. Пошто тренутно посла нема, власници нису пристајали да њихови посредници некретнине издају на дуже и остали су и без уложеног новца и зараде. Многи власници апартмана немају рачуницу да у овом тренутку издају станове за ноћ, за једну или две особе, због чега одустају. У ствари одустају сви који имају високе трошкове пословања, попут кирије, рачуна итд.
Дамњановић каже да од почетка епидемије имају око 100 апартмана мање за оглашавање и да су многи затворили календаре до краја године уз наду да ће наставити да раде када се ситуација стабилизује.
– Прошле године смо имали 50 одсто више ноћења него 2018. године, а сада је ситуација много лошија. Посла има за апартмане који се издају на једну ноћ (немају ограничења од рецимо минимум две ноћи) и који коштају од 25 до 35 евра за преноћиште. Мало је оних који бораве у Београду на дуже. Готово нико туристички. Слабије долазе у куповине и на викенд-излете, што је раније било пракса у ово време. За сада најбоље раде станови у центру и на Новом Београду, које бира ова пословна клијентела. Посао није опао ни за оне који имају станове са ђакузијем, али је таквих мало – објашњава Дамњановић. Интересантан је податак да већ два месеца нема резервација од гостију из Немачке и Аустрије, а то су људи који су у августу обично долазили да обиђу родбину.
– То ће се променити чим се границе отворе, сигуран сам. Нашим партнерима саветујемо да се стрпе и прилагоде новим условима, смање број ноћења, евентуално понуде бесплатан паркинг. Гости сада имају велики број апартмана које могу да бирају, а раније је то било много теже јер се у Београду увек тражио кревет више. Ми немамо своје апартмане, само смо оглашивач и посредник, резервишемо смештај у име наших партнера и имамо свеобухватнију слику о тренутној ситуацији у овом сектору – каже наш саговорник.
Стручњаци за некретнине очекују да ће се у будућности, посебно уколико оваква ситуација потраје, значајно редуковати број станова који ће се издавати на овај начин. Постоји и мишљење да ће се они враћати на тржиште како се ситуација буде стабилизовала, а многима ће због повољне законске регулативе и могућности да се региструју и легализују овај посао, ово можда бити и главни посао у будућности. Све зависи, наравно, од тога којом брзином ће се опорављати туризам и колико ће се уопште путовати што због короне, али и новца кога ће, по свему судећи, бити све мање.