Велико Градиште – У Великом Градишту у току је јавни увид у план регулације будућег аеродрома „ Сребрно језеро”. Ако све буде текло по зацртаним плановима, у околини „српског мора” за три до пет година Србија ће добити први туристички аеродором.
Радови су практично већ почели, ми смо направили травнату писту за мале авионе, а онда је процењено да треба правити озбиљнију причу у коју се укључило министарство. Писту смо пренели предузећу „ Аеродроми Србије” које је преузело све даље активности. Аеродором се овде прави пре свега због озбиљних планова развоја туризма на Сребрном језеру и дунавском току у овом крају, али и потребе путовања великог броја људи из овог дела Србије који раде у иностранству, каже за „Политику” Драган Милић, председник општине Велико Градиште.
Циљ је да се у овој години уради планска документација, потом следи откуп земљишта за продужетак писте, као и за пратеће садржаје аеродрома. Све ће се простирати на око 120 -150 хектара. Подручје плана подељено је на три урбанистичке целине: полетно-слетна и рулна стаза, пратећи садржаји и комерцијални садржаји. Радови ће се изводити у три фазе. За почетак овог пројекта неопходно је обезбедити просторне услове за изградњу објеката као што су терминал, гараже за паркирање опреме и средстава, ватрогасне базе, хангари за смештај ваздухоплова, као и неопходну саобраћајну и техничку инфраструктуру. Како „Политика” сазнаје, у плану је и градња хелиодрома из безбедносних и здравствених разога.
Приступ до комплекса аеродрома планиран је преко нове саобраћајнице која се одваја од постојеће која води ка туристичком насељу Бели багрем. Према речима Драгана Милића, овај аеродром и изградња брзе саобраћајнице од ауто-пута до Голупца, од огромног су значаја за развој туризма овог краја. Туристички летови, надају се, довешће још више гостију из Румуније, Аустрије, Немачке, Италије, а редовне авионске линије омогућиће овдашњим гастарбајтерима бржи, лакши и чешћи долазак у завичај.
Код нас се туризам озбиљно развија. Завршили смо спортску халу на језеру, у плану је да постанемо одбојкашки центар Србије, ту је и Теодосићев кошаркашки камп који прими више од хиљаду деце годишње. Имаћемо и друге садржаје, попут затвореног базена, недавно је од једног немачког инвеститора стигло писмо о намерама да гради хотел на Сребрном језеру. Аеродором само може бити подстицај за даља улагања, сматра први човек градиштанске општине.
Летовање у Србији због епидемије, „српском мору”, како зову Сребрно језеро, донело је праву туристичку експанзију. Од око 2.500 – 3.000 кревета, колико их има на обали језера, овде се тражило место више у јулу и августу. Само у овој сезони је отворено око 70 нових апартмана, а тренутно се гради још 200.
Подручје будућег аеродрома
У првој фази градиће се полетно-слетна стаза дужине 1.500 метара, а резервише се простор за наставак изградње и развој аеродрома у будућности, са дужином стазе од 1.800 метара у другој фази, односно 2.400 метара у трећој. Подручје изградње аеродрома обухвата делове катастарских општина Велико Градиште, Кумане и Кисиљево, у зони шумског комплекса Бели багрем. Према важећој планској документацији ширег подручја, аеродром „Сребрно језеро” могуће је укључити и у мрежу регионалне понуде.