У засеоку Грубори, села Плавно, надомак Книна, данас ће бити одржана комеморација српским жртвама, цивилима који су убијени у том месту, 25. августа 1995. године током операције „Олуја обруч”, а обележавању две и по деценије од тог злочина присуствоваће и председник Хрватске Зоран Милановић и министар бранитеља Томислав Медвед.
Присуство министра бранитеља у Груборима део је ранијег договора, према којем је на обележавању операције „Олуја”, почетком месеца, у Книну учествовао представник хрватских Срба, потпредседник хрватске владе Борис Милошевић.
Специјални изасланик председника Србије за решавање питања несталих са Хрватском Веран Матић, уочи комеморације, у ауторском тексту на порталу „јавнисервис.нет”, најавио је да ће јој присуствовати и група бивших мештана Грубора, који сада живе у Лештанима, са којима ће се разговарати о одрживом повратку у потпуно напуштено село, што је, како је казао, доказ да се неће све завршити на изјавама и говорима на комеморацији.
Изразио је и уверење да то што ће, осим Милановића и Медведа, комеморацији у засеоку Грубори присуствовати и министарка регионалног развоја, као и директор Централног државног уреда за стамбено збрињавање, значи и решеност да се изгради пут и обнове куће оних који су избегли пре 25 година, а желе да се врате и да ће се пронаћи начин да њихов повратак буде одржив, преноси Танјук.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је почетком месеца да је одлазак Милошевића у Книн сувише важно питање, које је требало донети заједнички и са Србијом и са Републиком Српском, а да је његов став да је „Олуја” била највеће етничко чишћење и да му не пада на памет да учествује у прослављању и легитимисању те операције.
Политички представници Срба из Хрватске су, казао је, ту одлуку суштински донели сами. Поједини аналитичари у Србији сматрају да је хрватски државни врх, тиме што су се „сви ухватили” за комеморацију у Груборима и Плавном, жели да нагласи да су злочини над Србима изоловани инциденти, а не систематско уништавање целог народа, те да комеморација за шест мртвих значи да се сви злочини „Олује” своде на шест стараца, а не стотине хиљада људи који су прогоњени и на хиљаде страдалих.
С друге стране премијер Андреј Пленковић рекао је почетком месеца да се присуством Медведа на обележавању злочина почињеног у Груборима након „Олује” шаље снажна порука владе о томе да се морају поштовати све жртве и достојно обележити та места.
Сам Медвед рекао је раније да му није било тешко да донесе одлуку о одласку у Груборе, где су појединци из хрватских јединица, како је навео, починили ратни злочин.
Српске цивиле у засеоку Грубори убили су припадници антитерористичке јединице „Лучко” у саставу Специјалне полиције Хрватске током акције „Олуја обруч”, односно након операције „Олуја”, 25. августа 1995. године.
Злочин је извршен над свим преосталим цивилима српске националности засеока Грубори, у саставу насеља Плавно, Плављанска долина, општина Книн, у саставу тадашње Републике Српске Крајине.
Убијено је шест српских цивила, а све куће у Груборима су запаљене.
Тада су убијени Марија Грубор (90), Милош Грубор (80), Јово Грубор (65), Милица Грубор (51) и Ђуро ?арановић (41).
Жупанијско државно тужилаштво у Загребу крајем 2010. године подигло је оптужницу против тројице бивших припадника хрватске Специјалне полиције због ратног злочина у Груборима.
Оптужени Фрањо Дрље, који је био командир групе, , Божидар Крајина и Игор Бенети су 25. августа 1995. године у Плављанској долини, током акције претраживања терена названој „Олуја обруч”, ушли у засеок Грубори, убили шест преосталих српских цивила и запалили све куће.
Ипак, 2014. године Жупанијски суд у Загребу донео је ослобађајућу пресуду, јер је закључио како нема доказа да су Дрљо и Крајина починили злочин који им се ставља на терет.
Врховни суд Хрватске 2016. године, након жалбе Тужилаштва, укинуо је пресуду и вратио предмет на поновљено суђење, али је оно 2016. године поново завршено ослобађајућом пресудом.
Ту пресуду хрватски Врховни суд је потврдио 2019. године.
Комеморација ће почети у селу Плавном, поред крста постављеног за жртве целог села, а наставиће се у његовом засеоку Грубори, код крста постављеног за тамошње жртве.
Комеморацију организује Српско национално веће у Хрватској.