У престоничке вртиће од септембра ће поћи више од 15.000 новоуписане деце, а на листи чекања биће први пут мање од 2.000 малишана. Ово је рекорд и велики успех, истакао је Славко Гак, секретар за образовање и дечју заштиту.
Тренутно, захваљујући помоћи града, 20.729 деце похађа 411 приватних установа, а за субвенције родитељима град је издвојио смо 12 милијарди динара. Највише малишана примљено је у вртиће на подручју општина Палилула, Нови Београд и Земун, а најмање полазника је у предшколским установама у Лазаревцу, Гроцкој и Барајеву. Листа чекања ове године нема на општинама Савски венац, Стари град, Барајево и Сопот. Уз субвенције, приватне и државне вртиће похађа 78.000 деце, што је за 33.000 више малишана него што је било претходних година. Без обзира на обећавајуће цифре, ипак се очекује да ће нешто мање дечака и девојчица свакодневно посећивати вртић због епидемије вируса корона.
Колико ће их долазити, зависи од родитељских потреба и организације њиховог радног времена, као и од личне одлуке. Протеклих недеља у вртићима су боравила 10.724 малишана. Установе се суочавају са великим изазовом. Раде у посебном режиму да би се спречило ширење вируса ковид 19. У објекат могу да уђу малишани, један родитељ и особе које ту раде. На улазу деци и запосленима мери се температура, а морају и да дезинфикују руке. Малишанима се перу руке, дезинфикују се површине и играчке. Када једу и спавају, запослени пазе да између њих буде дистанца. Да су све ове мере до сада имале ефекта, како оцењују у надлежном секретаријату, сведочи чињеница да ниједан вртић није затворен због заразе.
– Обезбедили смо све врсте заштите за запослене, а у случају да се зарази неко од њих добијаће пуну плату док је на боловању и због тога је потписан анекс колективног уговора – наводи Гак.
Када из Завода за јавно здравље потврде да је неко заражен, обавештавају се родитељи, деца и запослени који су били у контакту са зараженом особом. Сви они одлазе у кућну изолацију. Вртић се дезинфикује, а за дезинфекциона средства град је издвојио додатних 20 милиона динара до краја године. Ако неко дете дуже од пет дана не дође у вртић, маме и тате морају да донесу потврду од лекара да је здраво да би се вратило у колектив. Кад се код неког од малишана појави било какав симптом респираторне или неке друге болести, дете се смешта у собу за изолацију. Ту остаје док родитељи не дођу по њега, а за то време чувају га медицинске сестре.
Још 10 нових вртића
Престоница би требало да буде богатија за укупно 10 нових вртића у којима ће бити места за 2.300 до 2.500 малишана и то је један од начина да постанемо град без листа чекања, најавио је Славко Гак. У току је градња вртића у Белом Пољу у Обреновцу, у Новоградској улици у Земуну, Бежанијској коси и у Улици Милоја Закића на Чукарици. Моћи ће да приме око 1.200 малишана, а за изградњу је издвојено 1,2 милијарде динара. Потписан је уговор о изградњи још два вртића на Новом Београду и у Раковици. Новобеоградски вртић у Блоку 62 моћи ће да прими 270 малишана, а рок за изградњу је 285 дана, док ће у раковичком бити мало мање места и рок за изградњу је 120 дана.
После ребаланса буџета у септембру, истиче Гак, очекује се да ће за изградњу још четири вртића бити издвојено милијарду динара. Они ће бити изграђени на Миљаковцу три, укључујући Сунчани брег, у Миријеву, на левој обали Дунава и Вождовцу. Изградња нових вртића није „омела” надлежне да се позабаве реконструкцијом старих.
Вртићи „Света Петка” и „Принцеза Оливера” на Савском венцу, „Петлић” у Раковици и „Зека” на Звездари потпуно су обновљени, подсећа Славко Гак.