Осим галеријског простора по коме је Миленијумска кула на Гардошу већ одавно позната, овде је своје место нашао и један светски познат изум. Реч је о Теслином асинхроном индукционом мотору с ротором у облику јајета, односно у народу познатијем као Теслино јаје. Овај експонат представља део првог открића великог научника који се односи на обртно магнетно поље наизменичних струја.
– У Теслино време биле су познате наизменичне струје, али се нису користиле јер није постојао мотор који би их употребљавао. А мотор није могао да постоји без обртног магнетног поља за које се није знало док за њега Тесла није понудио решење. Тим индукционим мотором за наизменичну струју Тесла је практично покренуо нову технолошку револуцију. Он је успео да произведе, трансформише, разведе и дистрибуира наизменичне струје, он је пронашао принцип рада и дао комплетно примењиво решење. И то је заштитио са 35 патената – објашњава Радомир Путник, дугогодишњи спољни сарадник Музеја Николе Тесле.
„Теслино јаје” је индукциони експонат, али није функционалан и не служи сврси. Тесла га је направио да би обичном свету показао како ради мотор. Овај експонат, само мало већи, први пут је приказан 1893. године на великом сајму у Чикагу.
– Специфичност тог мотора је, осим што није функционалан, ротор у облику јајета. Инспирацију за овакав начин приказивања Тесла је нашао у историји и причи о Колумбовом јајету. Када је Колумбо открио Америку, многи на шпанском двору коментарисали су да је то могао да уради било ко. Колумбо је из џепа извадио кувано јаје и питао ко може да га постави на врх. Пошто нико није успео, Колумбо је куцнуо врх јајета и оставио га да стоји. У част тога што је Колумбо открио Америку, а Тесла решење за свој изум нашао у Америци, за обртно магнетно поље послужио се јајетом – прича Путник.
„Теслино јаје” које се налази у Миленијумској кули начињено је на постољу од око 25 центиметара, док је јаје величине кокошјег, тешко је око 300 грама и од месинга је. Овај експонат заједно су урадили Радомир Путник и Бранислав Јурановић.
„Теслино јаје”, како каже, Ђорђе Чубрило, власник галерије у Миленијумској кули, налази се у посебно уређеном кутку на трећем спрату и посвећено је нашим и светским стручњацима – Николи Тесли, Михајлу Пупину и Милутину Миланковићу.
– За сада смо обезбедили „Теслино јаје”, у плану је да у скорије време набавимо и Пупинов калем, а затим и нешто од Миланковићевих истраживања у вези са леденим добима. За сада нећемо отварати простор јер чекамо да се ова пандемија колико-толико смири. Оно што нам је циљ јесте да будемо линк према музејима – Теслином у Београду, Пупиновом у Идвору и Миланковићевом у Даљу. Желимо да људи који дођу код нас сазнају ко су ови научници били и где се налазе музеји и поставке посвећене њима – каже Чубрило.
Он истиче да је првобитна идеја била да се у кули отвори само део о Тесли, али да су на сугестију Владимира Јеленковића, дугогодишњег директора Музеја Николе Тесле, прихватили идеју да се на овом месту нађу експонати три највећа ума.