Више од хиљаду Срба из Хрватске налази на Интерполовим потерницама због поступака који су против њих покренули хрватски истражни и правосудни органи. Зато је више удружења и институција покренуло иницијативу за формирање стручног органа који би се бавио питањима њихових процесуирања и проблемима које она носе са собом.
Поред осталих, покретачи иницијативе су Асоцијација избегличких и других удружења Срба из Хрватске, Коалиција удружења избеглица у Републици Србији, Савез Срба из региона, Документационо информациони центар „Веритас”.
Према речима др Косте Новаковића, председника Удружења резервних војних старешина и ветерана Српске Крајине у Србији, једног од потписника иницијативе, идеја је да се при Министарству правде формира стручни орган (управа или слично) за решавање проблема процесуираних за ратне злочине у региону.
– Велики број чланова нашег удружења и других појединаца – војника, полицајаца и старешина некадашњих припадника ЈНА, Посебних јединица милиције РСК и Српске војске Крајине, стално и разним поводима, у вези са дневнополитичким потребама у Хрватској, изложени су углавном монтираним и неаргументованим оптужбама правосуђа Републике Хрватске, због наводних ратних злочина почињених у тој републици. Оптужбе се односе готово искључиво на припаднике српске националности, док се припадници хрватске националности, сходно Декларацији о домовинском рату и Декларацији о „Олуји” унапред ослобађају било какве одговорности, па и онда када су учинили конкретне злочине, наводи др Новаковић за „Политику”.
Реч је, додаје, о типичној замени теза, при чему се Србима из Крајине, припадницима ЈНА и СВК настоји наметнути кривица за сецесију Хрватске и грађански рат у тој републици, а при томе се користи тврдња да то није грађански, већ домовински рат и одбрана од ЈНА и великосрпске агресије подржане од дела домаћих Срба.
-У суштини циљ је оптужити ЈНА и Србију, доносећи више стотина, па и више хиљада пресуда против припадника ЈНА и Срба Крајишника, а у последње време се наводи и материјална штета учињена на привредним објетима. Због свега наведеног, сматрамо да је неопходно формирати стручни орган који ће се бавити питањем Срба процесуираних у Хрватској и заштитом њихових права, али и питањима процесуирања ратних злочина у ширем смислу, при чему се залажемо за осуду свих починилаца ратних злочина без обзира на национално, верско или било које друго опредељење – каже Новаковић.
Он указује да се сталним повећањем броја оптужених без аргумената уз навођење да се налазе на непознатим адресама у Републици Србији, инсинуира како је Србија домаћин ратним злочинцима, који у њој несметано живе. Управо ови људи, ничим заштићени, закључује наш саговорник приморани су често да сами доказују своју невиност.
Проблем у вези са оснивањем органа који би се бавио случајевима Срба који су процесуирани у Хрватској је, наводи наш саговорник, непостојање законских одредаба на основу којих би то могло да буде урађено. Међутим, с обзиром на то да су у току активности око формирања нове владе и измене у Закону о влади и министарствима прилика је, оцењује др Новаковић, да се и ови захтеви повољно реше.
– Обраћали смо се Министарству правде и министарка нам је одговорила да је идеја о формирању Канцеларије за решавање проблема процесуираних за ратне злочине веома добра, али да у овом тренутку, према Закону о министарствима, решавање проблема процесуирања за ратне злочине у региону, није у делокругу Министарства правде. У допису је наведено и да ће приликом доношења новог закона, министарка имати у виду наш предлог. Познато нам је да је позитивно мишљење о овој иницијативи раније давао и Никола Селаковић, генерални секретар председника Републике, претходни министар правде – наводи др Новаковић.
Хапшење у Франкфурту
Међу последњим приведеним Србима из Хрватске је Душан Вујновић (55), држављанин САД. Он је 16. августа ове године ухапшен на аеродрому у Франкфурту, приликом путовања из Чикага у Београд. Вујновић, према сазнањима „Политике”, није знао да је за њим расписана потерница.