Апеле Кризног штаба за сузбијање ковида 19 да је неопходно појачати провере разних врста објеката како би се видело да ли се поштују мере за сузбијање короне очигледно су одмах послушали инспектори. Они су ових дана највише контролисали кафиће и локале, с обзиром на то да су епидемиолози остали затечени сликама и снимцима са наступа естрадних звезда где се на малом простору окупљао велики број људи који не носи маске и не поштује превентивне мере.
На мети инспектора протеклог викенда нашла се и чувена дискотека „Мадона” у Пожаревцу, где је одржан концерт. Приликом ванредног инспекцијског надзора, уз асистенцију полиције, у недељу у 1.15 утврђено је да у овој дискотеци нису спроведене противепидемијске мере за заштиту становника од заразне болести ковид 19 и одлучено је ће се против правног и одговорног лица поднети захтев за покретање прекршајног поступка.
У Министарству здравља наглашавају да ће такве контроле бити учестале, јер многе естрадне личности најављују своје концерте и наступе на друштвеним мрежама.
– У јулу и августу контролисано је око 7.000 објеката. Због непоштовања прописаних мера и кршења одлуке о радном времену локала поднете су пријаве у 105 случајева – истичу за наш лист у ресорном министарству.
Министар здравља др Златибор Лончар јуче је истакао да више неће бити разумевања за оне који не поштују мере које је препоручио Кризни штаб – да не може бити више од 30 особа у једном објекту, да се носе маске, држи растојање…
– Направили смо синхронизоване тимове инспекција Министарства здравља и Министарства унутрашњих послова и реаговаћемо одмах, али и када будемо добијали податке да се негде нешто дешавало, да не мисле да ће заварати систем. У претходном периоду број заражених повећавао се због различитих прослава и то се сада неће дозволити како се не би ситуација погоршала. За такве прекршаје казна је 500.000 динара. Сви морају да схвате да је много важније од било какве зараде то да се људи не разболе, а ако се већ говори о томе, зарада је мања од оног што се потроши за пацијенте који се разболе, јер 24 часа на интензивној нези за једног пацијента кошта више од 1.000 евра – нагласио је др Лончар.
Огласила се и премијерка Србије Ана Брнабић, која је напоменула да у наредне две недеље, од почетка нове школске године, неће бити толерисано кршење епидемиолошких мера, јер је важно да буде што безбеднија ситуација за ђаке и родитеље.
– Не смемо да дозволимо да нам појединачна искакања на прославама, журкама и концертима поремете ситуацију јер бројеви расту у свету, расту драматично и у Европи – рекла је Брнабићева гостујући на РТС-у.
А хоће ли ове њихове речи утицати на организаторе концерата и наступа широм Србије, остаје да се види. На друштвеним мрежама познате певачице већ најављују своје наступе на сплавовима, а има певача који се хвале да ће већ крајем месеца одржати велике солистичке концерте.
Примаријус др Предраг Кон, епидемиолог Завода за јавно здравље у Београду и члан Кризног штаба, изражава наду да се такви догађаји уопште неће одржавати.
– Ако неко свесно прави журке са више стотина људи уз музику, певање, игру, треба да зна да су таква места најпогоднија за суперпреношење вируса. Једна особа која не зна да је заражена на таквом месту може да пренесе вирус на још 15 људи. Немам ништа против оних који ту учествују, али је важно да се такви догађаји не понављају. Организаторе чекају оштре казне ако не буду поштовали мере – појаснио је др Кон.
Епидемиолог професор др Зоран Радовановић каже за „Политику” да је на држави само да спроводи донете мере, јер ако се не спроводе, онда се претварају у спрдњу.
– Одговорна власт, када доноси неку меру, онда размишља да ли може да контролише њено извршење. Добро је што ће се у овом случају држати оног што су обећали. Међутим, најава великог концерта једног певача за крај септембра је нешто друго, јер се зна да је реч о „државном” певачу. Било би добро када би му забранили одржавање великог концерта јер би то значило да је држава одлучна, да не прави разлике и да се држи принципа. Такви и слични скупови су највећи појединачни фактор ризика за корону, највише због близине људи, певања, драња, гласног говора... Па у САД у црквама се показало да, када се пева, долази до веће могућности заражавања. Тада се интензивније расејава вирус. Уколико постоји одлука да се ноћни клубови не отварају, онда власнике оних који то раде без дозволе треба казнити – наглашава др Радовановић.
Сви грађани који уоче непоштовање превентивних мера то могу да пријаве позивом контакт-центра за инспекције на број телефона 011 63 50 322 или на порталу www.inspektor.gov.rs.
Само у току последња 24 сата овај контакт-центар примио је више од сто пријава које су се углавном односиле на већи број окупљених у затвореном простору, непоштовање прописаног растојања и неношење заштитне опреме.