ЛИСАБОН - Шесторо младих португалских активиста покренуло је у четвртак европски судски процес против 33 државе за заштиту људских права у најновијем правосудном напору да их присиле да појачају борбу против климатских промена.
Шесторо у тужби тражи од Европског суда за људска права да позове државе на одговорност због њихових наводно неадекватних напора да смање емисије загађујућих гасова, иако су е обавезале на то.
Активисти тврде да неуспех у савладавању климатских промена угрожава њихову физичку и менталну добробит, кршећи њихова права на њихов живот и на живот њихових породица.
Они имају подршку међународне непрофитне организације „Global Legal Action Network” која судски гони кршење људских права, и тима од пет лондонских адвоката.
Тужено је свих 27 чланица Европске уније, плус Уједињено Краљевство, Швајцарска, Норвешка, Русија, Турска и Украјина, преноси Бета.
Шесторо португалских активиста има између 12 и 21 године, од којих четворо живи у централном делу земље, где су шумски пожари, делом криви за климатске промене, усмртили више од 100 људи 2017. године. Остало двоје живи у Лисабону, приморском граду којем прети растући ниво Атлантског океана.
Ако активисти добију спор на суду у Стразбуру, у Француској, тужене државе би биле законски обавезне да смање емисије гасова у складу са захтевима Париског климатског споразума из 2015. године. Оне би морале и да се позабаве својом улогом у општем загађењу у свету, укључујући своје мултинационалне компаније.
„Овај случај видимо као подршку Париском споразуму”, рекао је Гери Листон, правни службеник „Global Legal Action Network” током онлајн конференције за новинаре.
Научници кажу да емисија гасова са ефектом стаклене баште, последица активности људи, као што је угљен-диоксид, мора у потпуности престати најкасније 2050. године, да би се избегло да глобална температура пређе преко прага пораста од 1,5 степена Целзијуса, утврђеног Париским климатским споразумом.
Португалски случај је други после једног у Холандију где је тужитељка једна група за заштиту животне средине, „Ургенда”, у име 900 холандских грађана забринутих због неактивности владе у вези с климатским променама.
Они су тврдили да је заштита од потенцијално разорних последица климатских промена људско право и да је Влада дужна да заштити своје грађане. У децембру је Врховни суд у Хагу пресудио у њихову корист.
Такође, 16 деце, међу којима је и шведска климатска активисткиња Грета Тунберг, прошле године је поднело ;жалбу Комитету Уједињених нација за права детета у знак протеста због недостатка акције држава у вези с климатском кризом.