Суботица – У обданишта у Суботици и околини, овог септембра пошло је више малишана него иједне године раније. Предшколска установа „Наша радост” уписала је 4.430 малишана, што је највећи број уписане деце у једној години од оснивања установе. ПУ „Наша радост” настављач је најстаријег обданишта на Балкану, основаног 1843. године. Ове године је уписано 100 деце више него лане.
„Сматрамо да је на добар упис утицало пре свега што се ми на одговарајући и стручан начин бринемо о деци. Није занемарљиво и што имамо повољне цене, а приметно је и да је све више захтева за институционалну бригу о деци због повећаног запошљавања родитеља”, каже за „Политику” Вељко Војнић, технички директор ПУ „Наша радост”.
Овај податак разлог је за радост у Суботици која деценијама бележи негативан природни прираштај, али у периоду короне јесте и нови задатак који треба да реше запослени у предшколској установи. Ове године први пут у вртићу наћи ће се и око хиљаду деце, махом јасленог узраста. Војнић каже да су сва пријављена деца примљена, да је остало тек неколико имена на листи чекања, али да ће настојати да убрзо и за њих нађу места у обдаништима.
„Наша радост” има чак 58 објеката на територији Суботице, од тога васпитно-образовни рад одвија се у 56 објеката, али када би сви уписани малишани пошли у јаслице и предшколске групе у већини објеката била би гужва. У време вируса корона то је неодржива ситуација.
„Ми смо анкетирали родитеље, и за око хиљаду деце нам је одговорено да ће за сада одложити полазак деце у вртић, из различитих разлога. Истовремено, ми смо недавно изградили вртић у Старом Жеднику, те смо тако постепено померали распоред деце по објектима, у покушају да растеретимо објекте у најгушће насељеним деловима града. На листи чекања су нам још малишани за обднаишта на Радијалцу и на Прозивци, што су и најгушће насељене стамбене четврти, али ми настојимо да прерасподелом деце ипак за све нађемо места. Урадили смо већ и пројекте за изградњу нових обданишта у селима Ђурђин и Мала Босна, што би омогућило да боље можемо да распоредимо децу и равномерно их сместимо по објектима. То неки пут значи и да дете не може да похађа вртић који му је најближи већ неки за блок удаљенији, али је важно да је ипак збринуто”, наставља Војнић.
Предшколска установа своје капије је за малишане поново отворила у мају, и од тада у њиховим објектима није забележен ниједан случај заразе вирусом корона. Родитељи не могу да улазе у објекте, децу предају и преузимају на капијама установе, а у међувремену о деци брине 350 васпитачица и медицинских сестара.
Иако је због епидемилошких мера родитељима ускраћен улазак у установу где су деца, ипак се изузетак прави код малишана који први пут долазе у вртић. Како најмлађи не би били узнемирени, групи родитеља се дозвољава да борави највише до два сата, након тога се просторија дезинфикује и долази друга група родитеља.
„Све то захтева веће и додатно ангажовање и наших васпитача и људи који одржавају хигијену, али то је сада неопходно”, каже Војнић.