Уколико буде „победио” актуелни предлог Министарства финансија да се минимална цена рада за наредну годину повећа за четири до шест одсто, односно да буде 31.800 динара, уместо досадашњих око 30.300 динара, са тим износом минималца биће покривено тек око 83 одсто минималне потрошачке корпе у Србији. Наиме, према најновијим статистичким подацима, у јуну ове године минимална потрошачка корпа износила је 38.170 динара, а то је уједно и најнижи износ на који ће пристати у Савезу самосталних синдиката Србије на актуелним преговорима послодавца, синдиката и државе о формирању нове минималне зараде за 2021. Душко Вуковић, потпредседник овог савеза, подсећа да је институт минималне зараде предвиђен управо због кризних ситуација у друштву, али се испоставља да својим предлогом минималца држава већ сада намеће минимални износ за минималну зараду, што је апсурдно.
– У минималној потрошачкој корпи предвиђено је да трочлана породица за исхрану издвоји 17.800 динара. Не знам шта са тим новцем може да се купи и једе, али сигурно са око 600 динара дневно не може да се преживи. Уколико држава буде одредила да минималац буде тек 83 одсто потрошачке корпе, то јест ако буде усвојен предлог владе да се минимална зарада повећа за шест процената, онда то значи да ће трочлана породица за храну месечно моћи да издвоји 14.400 динара – скреће пажњу Вуковић и подсећа да то заправо значи да ће у једном месецу таква породица себи моћи да пазари само 160 грама лимуна, 800 грама банана, 100 грама сардине, 400 грама ослића...
– Са минималцем који предлаже влада, трочлана породица могла би месечно да одвоји и 965 динара за одећу и обућу, што је заиста мизеран износ, признаћете. За образовање је предвиђено 104 динара, а трочлана породица за те паре не може ни три свеске за преписивање да купи, а камоли неки књигу или уџбеник – подвлачи потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије.
Због мизерије, додаје Вуковић, коју држава нуди својим радницима, синдикат који, између осталих, и он предводи, тражиће у наставку преговора (заказани су за данас) да се за наредну годину минимална зарада изједначи са минималном потрошачком корпом.
– Од тога не одступамо, јер је то ранији договор са социјалним партнерима. Овај предлог владе сматрамо изузетно непримереним. Минималац за 2021. треба да буде најмање 38.000 динара – изричит је Вуковић.
И у УГС „Независност” напомињу да тек предстоји велика борба синдиката да се постигне боље компромисно решење о повећању минималца за све запослене, а иако не учествују у актуелним преговорима, у Асоцијацији слободних и независних синдиката истичу да су могли да очекују да ће влада пред синдикате иступити са таквим предлогом.
– Нисмо ни очекивали да ће минималац бити повећан за више од 1.200 динара, то јест за око четири одсто, с чим је иступила и држава. Тај став смо базирали на основу тога што је претходно најављено да ће пензије бити повећане за око четири одсто у наредној години – истиче Ранка Савић, председница асоцијације, додајући да би синдикати морали више да се заложе за заштиту интереса радника, јер представници власти ионако тврде да је буџет добар и да ћемо по привредном расту бити најбољи у Европи.
– Због чега би онда пораст минималца у 2021. био минималан? Ако постоје некакве препреке, нека држава смањи или укине неке парафискалне намете, нек се неопорезиви део на зараде повећа – предлаже Савићева. На тај начин би се створили услови да сви буду задовољни, додаје она, и радници и послодавци.
За разлику од синдиката, представници послодаваца у радној групи за преговоре о повећању минималне цене рада за 2021. подржали су предлог владе, уз уступак да се неопорезиви део зараде са 16.000 подигне на 19.000 динара и да се смање порези доприноси на зараде.