ВАШИНГТОН – Дугогодишњи новинар дневника „Вашингтон пост” Боб Вудворд, познат по откривању афере „Вотергејт”, у својој новој књизи „Бес” износи детаље о неуобичајеном односу председника САД Доналда Трампа и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна.
Књига ће бити објављена тек наредне седмице, али је неколико америчких медија објавило изводе, укључујући и делове личних писама која су Трамп и Ким разменили претходне две године, пише Глас Америке.
У писмима, севернокорејски лидер упућује велике похвале на рачун америчког лидера, којем се више пута обраћа речима „Ваша екселенцијо” и поздравља „дубоко и специјално пријатељство”, чак и за време застоја у ширим нуклеарним преговорима САД и Северне Кореје.
„Чак и сада, не могу да заборавим тај историјски тренутак када сам чврсто држао руку Ваше екселенције на прелепој и светој локацији док је цели свет гледао”, написао је Ким Трампу после првог састанка у Сингапуру у јуну 2018. године.
После другог самита у Вијетнаму, Ким је рекао Трампу „да је сваки минут који смо поделили пре 103 дана у Ханоју такође био славни тренутак који остаје вредна успомена”.
Амерички лидер често је узвраћао похвале, па је тако након састанка у Сингапуру, Трамп Кима описао као „невероватно паметног”, а „Вашингтон пост” наводи и да се Трамп хвалио Вудворду да му Ким „прича све” и да је између осталог описао како је убио свог ујака Џанг Сонг Таека, који је погубљен 2013. године због издаје.
Вудворд је навео да је током писања књиге имао увид у 25 писама које су разменили Трамп и Ким.
За сада, у објављеним изводима из књиге нема великих изненађења када је реч о односу Трампа и Кима, а председник САД је већ објавио делове преписке, међутим аналитичари сматрају да писма представљају важан увид у личне особине и преговарачки стил двојице лидера.
„Интересантно је видети како се Кимове личне особине провлаче кроз та писма. Окружен послушницима целог живота и посматрач и ученик претераних излива дивљења према свом оцу и деди, Ким готово сигурно зна како да искористи похвале да би злоупотребио нечију несигурност и жељу за величином”, каже Џунг Пак, бивши аналитичар Централне обавештајне агенција (ЦИА) који ради за Институт Брукингс, са седиштем у Вашингтону.