Министарство спољних послова и Влада Србије наставиће да подржавају иницијативе које за циљ имају боље међусобно разумевање као полазну основу даљег јачања билатералних односа са САД, изјавио је данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
На Међународном округлом столу „Српско-амерички односи”, у организацији Парламентарне групе пријатељства Србије и САД Народне скупштине Србије и Института за националну и међународну безбедност, Дачић је истакао да посебан печат и добар основ за даљи развој односа са САД представљају заједничка прошлост и блискост два народа, преноси Танјуг.
„Посебан печат и добар основ за даљи развој односа са САД представља заједничка прошлост и блискост два народа који су, кроз скоро 140 година дипломатских односа стајали на истој страни историје током бројних преломних историјских тренутака, попут борбе раме уз раме током Првог и Другог светског рата”, рекао је Дачић.
Он је истакао важност свих заједничких активности са САД којима је обележена стогодишњицу подизања српске заставе над Белом кућом 1918. године, а које су реализоване 2018. године у Београду и Вашингтону.
Говорећи о изазовима, Дачић је истакао да питање статуса Косова и Метохије и једнострано проглашене независности од стране Приштине и даље представљају главну тачку неслагања са САД.
„Ипак, и поред неслагања по овом, за Србију суштинском питању, изузетно уважавамо континуриану и снажну подршку Вашингтона разговорима Београда и Приштине”, навео је Дачић.
Каже да најбољи пример те подршке јесте успешно реализована посета председника Србије Александра Вучића Вашингтону и сусрет како са највишим званичницима САД, тако и са делегацијом Приштине, на позив амбасадора Гренела и саветника за националну безбедност председника САД Роберта О`Брајена.
Том приликом, додаје, председник Вучић је у Белој кући постигао изузетно важан договор са САД који се тиче нормализације економских односа Београда и Приштине.
„Овај договор отвара нове могућности за сарадњу са Приштином, а што се тиче његовог дела који се односи на сарадњу са САД, истакао бих да је договорено и отварање канцеларије Развојне финансијске корпорације САД у Београду, једине такве у региону, што представља веома важан нови квалитет у нашим односима”, рекао је Дачић.
Међутим, Дачић додаје да постоји читав сет области у којима су подударни интереси две земље, а посебно је истакао стратешко опредељење Србије ка пуноправном чланству у ЕУ, у чему Србија има константну и снажну подршку америчких партнера.
„Сарадња на регионалном нивоу, али и билатерално са САД, наставља се и у погледу изазова попут мигрантске кризе, борбе против организованог криминала и међународног тероризма. Посебно бих истакао програм државног партнерства Србије и Националне гарде Охаја који постепено, из стриктно војне, прераста и у сферу цивилне сарадње”, казао је министар.
Министар је констатовао да је последњих година интензивиран политички дијалог на свим нивоима и у бројним областима, док у погледу посета Србији из САД на највишем нивоу, сматра да и ми и наши амерички партнери морају да наставе да на томе предано раде, с обзиром да је последњи амерички председник који је посетио Србију био још Џими Картер јуна 1980. године.
Међусобна солидарност и разумевање током актуелне пандемије ЦОВИД-19, потврдили су пријатељске билатералне односе са САД.
Србија је, каже, са своје стране помогла око репатријације више десетина америчких држављана, организујући два лета, до Лос Анђелеса и до Вашингтона, док су САД помогле бројним донацијама.
Дачић је навео да не сме да се заборавити ни значај српске дијаспоре у САД, чији су представници попут Николе Тесле и Михајла Пупина, приближили Србију САД, а њихова научна достигнућа додатно повезала наша два народа истовремено дајући немерљив допринос човечанству.
„Као што смо сви могли видети, председник Трамп најавио је да би могао посетити Србију, на позив председника Вучића, у ближој будућности, што би развоју наше сарадње дало изузетно јак замајац”, рекао је Дачић.
Иако су, каже, распад Југославије и године након тога, посебно крај 20. века, у односима две земље представљале сложен и неретко и врло тежак период, Дачић истиче да морамо тежити константном и што отворенијем дијалогу кроз који бисмо идентификовали заједничке интересе као реалну, здраву основу за даље јачање и изградњу односа.
На почетку свог говора, министар је замолио све присутне да минутом ћутања одају поштовање страдалима у терористичким нападима на САД, који су се догодили управо на данашњи дан пре тачно 19 година.
„Данас је прилика да се присетимо да је терористички напад на САД те 2001. године, по броју људских жртава и обиму материјалног разарања, један од најтрагичнијих догађаја те врсте у историји, који је озбиљно уздрмао свет и оставио значајне последице”, рекао је министар.