Фестивалски јул и август који су дуго било заштитни знак Београда потпуно су пропали због пандемије, али судећи по најавама организатора различитих манифестација, септембар ће ипак бити знатно веселији. И док се љубитељи музике и излазака, али и радници запослени у индустрији фестивала радују назнакама да ће њихов сектор коначно „продисати”, епидемиолози се хватају за главу. Епидемиолог др Предраг Кон је увидео да људи почињу да се све више опуштају и јуче је упозорио да грађани Србије морају да одлуче „да ли им је важније здравље или весеље”.
– Да ли су нам важнија масовна весеља или да држимо заједно епидемију под контролом... Да ли је значајније да организатори свадби, музичари, продавци венчаница успешно раде, да спортски навијачи присуствују утакмицама, да ли су нам важнији масовни скупови и разни догађаји које волимо и у којима уживамо или су нам важнији животи људи и чување здравственог система Србије – написао је др Кон на свом фејсбук профилу додајући да успешност борбе против епидемије зависи од солидарности грађана и поштовања мера заштите од вируса. Он је написао и да би погоршање епидемиолошке ситуације у земљи могло да буде спречено уз много више разумевања и солидарности и уз стриктно поштовање мера, да то „зависи од свих нас”, као и да ново повећање броја заражених „неће решити појединци, влада, председник...”
Строгоћа овог члана Кризног штаба, међутим, изгледа да се разилази са нешто лабавијим ставом градске управе, јер иако је јуче градоначелник Зоран Радојичић јасно рекао да „борба није готова” и да би требало да носимо маске и држимо растојање док год има нових регистрованих случајева, град подржава и најављује манифестације које се, додуше, морају спровести у складу са свим препорукама и уз поштовање бројке од максимално 500 посетилаца на отвореном. А септембар ће, чини се, бити пун разних смотри – како спортских, тако и забавних. Јуче је тако отворен „Бир фест бар” на Ади Циганлији, данас Летњи дечји сајам у Савском парку, а љубитељи манифестација већ су у своје календаре уписали и „Мјузик вик” од 18. до 20 септембра, такође на Ади и „Wine garden” који се одржава 19. и 20. септембра у Ботаничкој башти.
– Уз поштовање мера, живот мора да почне да се враћа у нормалу. То се не дешава само у Србији, већ свуда у Европи. Све што пише у препорукама Кризног штаба је обавезно – рекао је заменик градоначелника Горан Весић гостујући у јутарњем програму ТВ Прва.
И у званичним најавама ових манифестација, наравно, инсистира се на поштовању епидемиолошких мера. Зато се уместо великих традиционалних фестивала праве „барови” са мање посетилаца, недавно је објаснио Весић додајући да је одлука да се ове смотре одрже донета због поправљања епидемиолошке ситуације.
Али да је тај бољитак на здравственој слици Србије само привремен и да се још не смемо опуштати недељама упозоравају епидемиолози који највише страхују од повратка људи са мора, али и неизбежног пристизања сезонског грипа. Да још није време за опуштање и да је позивање на опрез и одговорност сасвим на месту, потврђују и забрињавајуће статистике. Не само што је јуче код нас забележен пораст оболелих, са прекјучерашња 52 случаја на нових 92, слични подаци стижу и из земаља региона. У Грчкој је јуче, како преноси Танјуг, регистрован нови рекорд новозаражених, укупно 372 (први пут од избијања епидемије, бројка је премашила 300), a број оболелих повећава се и у Албанији.

Најављене манифестације у граду, иначе, укључују и музички програм – док је за „барове” на Ади предвиђено да се бина на којој ће наступати неки од најпознатијих домаћих бендова нађе на води, у „Винској башти” одлучиће се за акустичну музику. И можда посетиоци неће имати жељу да запевају уз акустику, али на Ади, уз рецимо Кикија Лесандрића или САРС, биће сигурно мало оних који ће моћи да се суздрже да пусте глас и не почну да ђускају. А свако ко је летос слушао Предрага Кона зна да је овај епидемиолог посебно „алергичан” на тај вид забаве. Он тврди да се код јаког певања уз гласну музику вирус одржава у ваздуху и да тако једна особа може да зарази њих 15.
– Не знам тачно о чему се ради, али ако је организатор Град Београд он ће и сносити одговорност за сваку евентуалну ситуацију. Јасно је шта је дозвољено и ако се обезбеде све мере онда је то у реду. Ако не буде придржавања, онда то апсолутно не одобравам – пре неколико дана прокоментарисао је Кон најављене манифестације на Ади, и, како преносе медији, додао још једном да догађаји у којима постоји велики број слушалаца који певају и веселе се, нису прихватљиви.
Весић ипак инсистира на томе да ће на манифестацијама на Ади све потребне мере бити испоштоване јер за оне који их се не буду придржавали следе и казне.
– Тамо ће бити санитарна инспекција, комунална милиција, исто као кад не носите маску у тржном центру или јавном превозу, знају се санкције. Али овде неће бити много људи, и чињеница је да треба да се почне са организацијама оваквих догађаја – каже Весић за ТВ Прву.