Иста јединица руске војске која је провалила у систем Демократске странке уочи прошлих избора сада све интензивније „ровари” по компјутерима актера овогодишњих избора за шефа Беле куће, саопштио је „Мајкрософт”. На истом задатку, али у мањој мери, раде и кинески и ирански хакери. Америчка компанија наводи да су кинески хакери усмерили кампању на Џоа Бајдена и на најмање једну особу која је раније била повезана са Трампом, док су Иранци почетком лета покушали да преузму налоге званичника председникове администрације и кампање. Већина напада није била успешна, јер их је блокирао софтвер, пише „Вашингтон пост”.
Сличне информације о активном учешћу Кине, Ирана и Русије у изборима 2020. открила је пре месец дана Национална обавештајна служба. Према њеним проценама, Русија би да нашкоди Бајденовој кампањи, а Кина и Иран прижељкују Трампов пораз, али се не мешају у толикој мери као Русија.
„Мајкрософт” се није бавио мотивима напада. Могуће је да је реч о класичној политичкој шпијунажи да би се стекао увид у планове ривала. Вест о појачаним хакерским нападима саопштена је у тренутку кад су бриге за безбедност избора ионако велике због чињенице да ће више Американаца гласати поштом због пандемије. Прави вирус је олакшао и убацивање рачунарских вируса, јер многи раде од куће, без мера заштите које постоје у фирмама. „Мајкрософт” нема доказе да су покушани упади у америчке бирачке системе.

Компанија није хтела да открије која страна сила представља највећу претњу интегритету новембарских избора. Стручњаци за сајбер-безбедност сагласни су да је то Русија, док високи званичници администрације то оспоравају. Кремљ је, као и раније, одбацио оптужбе као глупост.
Потпредседник „Мајкрософта” Том Берт написао је у блогу да на мети нису само кандидати и најближи сарадници, већ и људи који их саветују о кључним питањима. Наводи се да иза руских напада стоје хакери из групе „Стронцијум” (позната и као „Фенси бер”), која је наводно повезана с руском војном обавјештајном службом ГРУ. Исти нападачи циљали су и на британске политичке странке, али се не прецизира које. О нападима групе „Фосфор”, повезане са Ираном, „Мајкрософт” је известио и пре годину дана. На мети су били садашњи и бивши званичници америчке администрације, спољнополитички новинари и истакнути ирански емигранти.
Истрага специјалног тужиоца Роберта Малера закључила је да су се Руси умешали у прошле изборе у корист Трампа, али да нема доказа да су били у дослуху с републиканским штабом. Установљено је да су актери повезани с руском владом хаковали налоге Демократског националног комитета и јавно објавили украдене документе и мејлове. Руска влада је финансирала и тзв. фарме тролова, који су са руског тла, претварајући се да су Американци, ширили дезинформације преко интернета да би слудели бираче и изазвали неповерење у демократски систем. „Фејсбук” је установио да је 126 милиона Американаца пред изборе видело спонзорисани руски садржај.
Ово је болна тема за Трампа, који упркос доказима стално оспорава да се Кремљ умешао у прошле изборе и тврди да је реч о лову на вештице. Један инсајдер је ове седмице открио да су људи из Министарства унутрашње безбедности манипулисали извештајима обавештајних служби како би умањили опасност од руског мешања у изборе и белих супрематиста, а нагласили претњу анархиста и антифа група. Брајан Марфи, некада високи званичник у том министарству, каже да је у августу смењен јер није хтео да фабрикује извештаје како би их прилагодио ономе што председник говори.
Средином августа је објављен извештај сенатског обавештајног комитета, у којем се наводи да је Трампов штаб оберучке прихватио хаковани материјал који компромитује противнике, иако су обавештајне службе нагласиле да долази од Кремља. Такође је утврђено да је било координације између изборног штаба и „Викиликса”, који је објавио много докумената које су украли руски хакери. Трамп је негирао да су тражили помоћ организације Џулијана Асанжа, који у Британији чека суђење о изручењу САД.
Представница Трамповог изборног штаба јуче је рекла да сајбер-претње схватају озбиљно, али да не говоре јавно о конкретним напорима које предузимају.
У САД је подигнута оптужница против 12 Руса за провалу у компјутере демократа, крађу података и селективно објављивање на штету кандидата. Имена тих хакера-војника налазе се на потерници ФБИ-ја. Кријући се иза измишљене интернет персоне Гуцифер 2.0, слали су материјал новинарима и блогерима, „Викиликсу” и Трамповом сараднику Роџеру Стоуну. То је, како кажу демократе, сајбер-верзија „Вотергејта”, с једином разликом што нису физички ушли у просторије.
Јелена Каваја