Трагична судбина истанбулског адвоката Ебру Тимтик (42), која је тражећи праведно суђење умрла штрајкујући глађу, данима заокупља пажњу домаће и европске јавности.
„Ебру Тимтик је бесмртна”, „Држава убица ће одговарати због њене смрти”, поручују турски адвокати и борци за људска права. У влади одбацују те критике и наглашавају да ће бити немилосрдни према адвокатима који имају везе с терористима, као што је то био случај са Тимтиковом и неколико њених колега.
Ебру Тимтик је 238 дана штрајковала глађу, покушавајући да се на тај начин избори за праведно суђење. Она је, као и неколико колега, 2019. године осуђена на 13 година затвора под оптужбом да је подржавала терористичку левичарску групу (Револуционарну партију народног ослобођења), која је раније преузела одговорност за неколико крвавих акција. Одбацујући оптужницу и пресуду, она је са неколико колега ступила у штрајк глађу тражећи праведно суђење. За то време узимала је само чајеве, заслађену воду и витамине.
Тимтикова је имала 30 килограма кад је испустила душу. Надлежни суд у Истанбулу у јулу је одбацио предлог колега да се пребаци у болницу, иако су лекари упозоравали да је у критичном стању. Када је то пре неколико дана урађено, већ је било прекасно. Сада се лекари боре за живот њеног колеге Ајтека Унсала, који из истих разлога дуже од 200 дана не узима храну.
Испред адвокатске коморе у Истанбулу, чији члан је била Тимтикова, одржан је скуп солидарности, али је полиција растерала демонстранте. И њена сахрана се претворила у спонтани протест адвоката и бораца за људска права.
У влади наглашавају да ће и убудуће предузимати неопходне мере против адвоката који подржавају и пропагирају терористичке организације и критикују протесте који су организовани поводом смрти Ебру Тимтик. „Везе јавних службеника са терористима су забрањене и то важи и за адвокате. Ми ћемо и убудуће чинити све што је неопходно да прекинемо ту крваву сарадњу између адвоката и терориста”, рекао је председник Реџеп Тајип Ердоган коментаришући овај случај који је узнемирио турску јавност. У удружењима адвоката одбацују те оптужбе.
У Савету адвокатских комора Европе, који окупља удружења бранилаца из 45 земаља, кажу да су шокирани због овог трагичног случаја. Истовремено је затражено да се омогући праведно суђење адвокату Унсалу, како би се избегла нова трагедија.
Поводом овог случаја Европска унија је позвала Турску да се суочи са „ситуацијом са људским правима која се последњих година драстично погоршала”. У Бриселу су изразили жаљење због смрти адвокатице Тимтик, поготово што је она четврти затвореник који је у 2020. години умро у турским казаматима борећи се на тај начин за праведно суђење. Пре ње трагично су завршили Хелин Белек и Ибрахим Гекчек (музичари групе „Јорум”), као и Мустафа Коџак.
„Анкара треба хитно да покаже конкретан напредак у владавини права и поштовању основних људских слобода. У тој области у Турској се ситуација драстично погоршала”, наводи се у поруци Брисела коју су пренеле новинске агенције.
У ЕУ већ дуже време тврде да се Анкара последњих година крупним корацима удаљава од европских демократских стандарда. Покушај државног удара који је осујећен средином 2016. године влада користи као покриће да се обрачуна с политичким противницима, тврде у Бриселу. Под оптужбом да подржавају и пропагирају тероризам, у последње време иза решетака су се нашле десетине хиљада државних службеника, тужилаца, судија, официра, новинара, посланика и припадника невладиних организација које се боре за људска права и слободе.
У званичној Анкари одбацују те оптужбе и тврде да ЕУ има двоструке стандарде: на речима ја за борбу против тероризма, а у пракси често штити оне који подржавају „курдске терористе”, као и следбенике имама Фетулаха Гулена, који је наводно повлачио конце иза покушаја државног удара у којем је страдало 250 особа, док је више од две хиљаде рањено.