Браве на вратима нешто су без чега се не може замислити живот у модерно време. Вешти мајстори осмислили су најмодерније варијанте „чувара” имовине, па је купцу данас омогућено да, у складу са својим финансијским могућностима, обезбеди свој дом челичним бравама ојачаним летвама, или онима са дугачким зупцима од метала, бравама са специјалним кључевима...
Идеја о заштити људи и имовине уз помоћ закључавања врата, по неким историјским подацима, јавила се веома рано, неколико хиљада година уназад.
Прве браве биле су прављене од дрвета, изгледале су веома гломазно и грубо, а кључеви којима су отваране били су велики и тешки. Претпоставља се да су прве механичке браве настале пре око 4.000 година у древном Египту. Биле су дрвене, постављане су на средини врата и имале су специјалне дрвене зупце који су се померали при откључавању. Кључеви за овакве браве прављени су од дрвета и тешко да су могли да стану у џеп због своје величине. Браве се помињу у Старом завету, а око 450. године пре нове ере браве су се користиле на улазним вратима у град Јерусалим.
У Европи прве браве стављане су на цркве и катедрале, а тек касније на врата домова у којима су живели обични људи.
Стари Римљани почели су да користе браве направљене у комбинацији метала и дрвета и усавршили су њихов изглед. Оне су биле мање и јаче од њихових дрвених претеча, а кључеви којима су отваране такође су променили облик, били су згоднији за чување и прављени су од метала, па су самим тим били издржљивији.
Прва комплетно метална брава појавила се негде између 870. и 900. године у Великој Британији. Направљена од челика, ова брава се по величини и механизму знатно разликовала од дрвене варијанте. У вековима који су уследили људи су усавршавали технику чувања имовине. Лопови нису мировали ни у далекој прошлости, па су смишљани разни начини да куће буду што безбедније.
У 19. и прошлом веку почела је да се развија читава индустрија у овој области, а последњих деценија на тржишту широм света непрестано се појављују нови, јачи и модернији „чувари” домова.