БАЊАЛУКА – Први председник Народне скупштине Републике Српске и хашки осуђеник Момчило Крајишник преминуо је данас од последица заразе коронавирусом, потврђено је у Универзитетско-клиничком центру (УКЦ) Републике Српске у Бањалуци.
Крајишник је у болницу у Бањалуци са Пала пребачен 29. августа, са тешком клиничком сликом и упалом оба плућна крила и стављен је на респиратор, пренела је Бета.
Крајишник је рођен 1945. године у сарајевском насељу Забрђе.
Завршио је студије и магистрирао на Економском факултету у Сарајеву, где је радио као финансијски директор радне организације у оквиру компаније „Енергоинвест”.
Био је један од оснивача Српске демократске странке (СДС) и једна од најмоћнијих политичких личности у БиХ током рата и недуго по његовом завршетку.
На првим вишестраначким изборима у БиХ 1990. године био је изабран за посланика у парламенту БиХ, а одмах затим изабран је за председника Народне скупштине БиХ.
Био је начелу Скупштине српског народа Републике Босне и Херцеговине после изласка српских посланика из парламента БиХ, а касније и председник Народне скупштине РС.
После завршетка рата у БиХ и потписивања Дејтонског споразума, постаје први члан Председништва БиХ из Републике Српске. На тој функцији био је до 1998. године.
У априлу 2000. године ухапшен је на Палама по налогу Хашког трибунала, који га је теретио за ратне злочине током рата у БиХ.
Шест година касније, проглашен је кривим и осуђен је на 27 година затвора за истребљење, убиства, прогоне на политичкој, расној или верској основи, депортације и нечовечно поступање, као и злочине против човечности, али не и за геноцид.
У марту 2009. године Хашки суд му је казну смањио на 20 година затвора.
На слободу је пуштен 30. августа 2013. године после одслужене две трећине казне.
Потом је основао Асоцијацију „Ствараоци Републике Српске”, која је блиска српском члану Председништва БиХ Милораду Додику.
Крајишник је пре пар месеци изазвао реакције јавности када је Асоцијација на чијем се челу налазио, потписала споразум са политичким странкама из РС којим се обећава исплата валоризоване ратне накнаде посланицима првог сазива Народне скупштине, члановима Владе и три члана Председништва.
Овај споразум је изазвао оштре реакције демобилисаних бораца ВРС и породица погинулих бораца, те РВИ.
Већина партија касније је повукла свој потпис са тог споразума.