Овај дувански производ пакује се у мале врећице и лако је доступан како у продавницама, тако и преко интернетаПрерађени дуван запакован у малим врећицама попут оних за чај, необичног имена – „снус”, постао је нови тренд међу младима у Србији.
Пакетићи „снуса” веома су јефтини и лако доступни. Али оно што је проблематично и опасно у вези са овим никотинским производом, јесте то што „снус” ствара зависност и може изазвати читав низ болести, попут парадонтопатије и – рака, упозоравају стручњаци.
Према наводима медија, „снус” је постао веома популаран међу тинејџерима у Србији који га купују у малопродаји или преко интернета по цени од 900 до 1.000 динара. Овај производ нема званичну дозволу за продају и није регистрован у нашој земљи. Ипак, у продаји је и то нико и не крије.
Др Ика Пешић, члан Националне комисије за контролу дувана, изјавила је недавно за РТС да је дуванска индустрија промовисала „снус” као нешто што је мање штетно од цигарета, мање опасно и да је средство за одвикавање од пушења, и додала да ништа од тога није тачно, јер су студије показале потпуно супротно. Наиме, након отприлике три године континуиране употребе „снус” може изазвати рак усне дупље, а после пет година може изазвати рак грла, ждрела, желуца и панкреаса. Поред тога, врло је опасан за кардиоваскуларни систем, јер има јако високе концентрације никотина.
„Када је у питању зависност, иста је, ако не и већа него код осталих димних дуванских производа, јер је много већа концентрација никотина”, рекла је за РТС др Ика Пешић.
„Снус” до сада код нас није регистрован и није било захтева за такву регистрацију, речено је из Управе за дуван. Такође, непознато је и ко су увозници производа који у свом саставу немају дуван, а садрже никотин. Због свега овога, поставља се питање откуд овај производ у слободној продаји.
Некадашњи председник Савеза Србије против пушења прим. др Петар Боровић објаснио је за „Спутњик” да је „снус” прерађени дуван коме се укус ублажава, па је због тога привлачан младима. Он је истакао да корисници „снуса” често прво неколико пута сажваћу врећицу, како би никотин за неколико секунди стигао до мозга, након чега је наместе између десни и образа за касније коришћење, и да том приликом штетне материје директно продиру у крвоток мозга и тела.
Према Директиви ЕУ, државе чланице забрањују пласирање „снуса” на њихово тржиште. Из те забране је изузета Шведска, где је „снус” настао и која је гарантовала да се производ неће продавати ван те земље. Дувански производи попут дувана за жвакање и шмркање нису забрањени у ЕУ.
Истрага коју је пре две године спровео „Спортсмејл” разоткрила је велико ширење „снуса” међу фудбалерима у Енглеској. Лист је писао да овај производ стимулише
тело и мозак те фудбалерима „појачава” концентрацију, снагу и издржљивост. Управо је из тог разлога „снус” забрањен у Енглеској још 1992. године, али играчи су га редовно набављали из Шведске, за мање од осам фунти по паковању које је довољно за 18 конзумација, пренео је лист.
Прича о алармантној количини „снуса” коју конзумирају играчи у свим лигама „експлодирала” је у енглеским медијима који су тада позвали власти да уврсте „снус” на листу забрањених супстанци јер није реч о „обичном” узимању допинга, већ о супстанци која доказано изазива – рак.