Израел је међу земљама са највећим бројем заражених коронавирусом па је влада због тога увела нови карантин. Та одлука наишла је на оптор становништва, пише Дојче Веле.
Земља је била у карантину и за време Песаха, јеврејског празника у априлу, када је изостала свака врста славља. Израелска влада је сада други пут донела одлуку о забрани кретања – само неколико сати пред почетак јеврејске Нове године.
„Мајку од 90 година морам да оставим саму. Нећемо моћи да одемо код ње да прославимо Нову годину. Поред ње биће њена ноговатељица, а ми ћемо остати код куће”, каже Јаел Тургенам.
Рош Хашана, јеврејска Нова година, је празник када се окупљају пријатељи и породица.
„Разочаравајуће је све то. Све је исто као што је било и први пут. И све је неизесно. Тешко је веровати да ће то на крају нешто помоћи”.
Одлука о поновном увођењу забране кретања поделила је нацију. Према новим правилима, Израелци смеју да се удаљавају од својих кућа максимално један километар.
„Ситуација је апсурдна. Нема поверења у одлуку о новом карантину”, каже Анет Дремер. „Многи су бесни и истовремено збуњени. То није било добро припремљено. Ни прошли пут није било јасне стратегије за излазак из карантина. А сада почиње нови циклус хорора”.
Анет Дремер је глумица и од почетка пандемије нема посла.
„Не знам када ћемо опет нормално моћи да радимо и хоће ли се неко побринути за нас. Имам утисак да се многе ствари раде само због политичког и верског притиска”.
Израелска економија се још није опоравила од првог карантина који је био у марту и априлу. Премијер Бењамин Нетанијаху тада је са свих страна био хваљен због начина на који је решавао кризу и радио на сузбијању пандемије.
Али од тада су све гласније критике на рачун владе: већ месецима грађани сваке недеље протестују испред премијерове резиденције у Јерусалиму. Разлог је његова корупцијска афера, али и начин на који влада решава коронакризу.
„Борба против коронавируса делује као обесхрабрујући неуспех”, пише новинар Амос Харел. „То је смртоносна комбинација лошег менаџмента, хаоса, ароганције, лошег примера који дају водећи људи у земљи и недовољне сарадње грађана”.
Израел је сада међу земљама са највећим бројем заражених. Али док је број нових случајева протеклих недеља наставио да расте, политичари и медицински радници су само одлучили да се регионално ограниче ноћни изласци у градовима и градским четвртима.
Владин нејасан смер и попустљивост према разним интересним групама разбеснели су многе грађане. Председник Реувен Ривлин признао је да је израелско вођство разочарало грађане.
„Разумем осећај збуњености, несигурности и страха код многих грађана. Разумем и пре свега желим да се извиним због тога”, казао је Ривлин.
До сада је у Израелу регистровано 187.000 заражених, а претходних дана је било и по 5.000 новозаражених дневно. Умрло је 1.256 особа. У поређењу са бројкама у другим земљама то можда делује мало, али Израел има свега девет милиона становника.
Најмање две болнице су биле присиљене да шаљу пацијенте у друге медицинске центре како би се избегла пренатрпаност болница. Болница Шамир медикал центар се налази у близини Тел Авива и једна је од највећих у земљи. Од почетка пандемије лекари и медицинске сестре немају предаха.
„Ситуација је озбиљна. Тренутно сваког дана имамо све више пацијената. Наше одељење за корону је пуно. Можда имамо места за још једног пацијента, а након тога бисмо морали да отворимо још једно одељење. Али за то нам недостају људи”, истиче лекар Гал Пачис.