ДИКИЛИ – Турска и поједине организације за људска права оптужују Грчку за масовне депортације миграната без приступа процедури за добијање азила.
Убрзо након што су стигли на грчко острво Лезбос, група авганистанских миграната каже да су изгубили наду у нови живот у Европи кад су их грчке власти покупиле, малтретирале, стрпале у чамце за спасавање и вратиле у море. Новинари Асошиејтед преса обишли су обалске страже, коју је организовала турска влада, патролним бродом који је 12. септембра спасао 37 миграната, укључујући 18 деце, са два наранџаста чамца за спасавање у Егејском мору. Две друге медијске организације, које су биле на сличном путовању које је организовала турска влада, исте недеље биле су сведоци сличних сцена.
„Узели су нам телефоне и рекли да ће аутобус доћи и одвести нас у камп”, рекао је Омид Хусеин Набизада на турском језику и додао „али покупили су нас и пребацили у чамац и оставили на мору”.
Турска, која је прихватила око 4 милиона избеглица, оптужује Грчку за обимне депортације миграната без приступа процедури за добијање азила што је у супротности са међународним правом. Она је такође оптужила Европску унију да жмури на очигледну злоупотребу људских права.
Турска обалска стража је саопштила да је само овог месеца спасила више од 300 миграната „које су грчке власти вратили назад у турске воде”, јавља Бета.
Позивајући се на, како кажу, веродостојне извештаје, међународне организације за заштиту људских права више пута су тражиле да се спроведе истрага.
Грчка, која се налази на југоисточној граници ЕУ и која је поднела је највећи терет миграционих токова из Турске, негира наводе Анкаре и оптужује је да наоружава мигранте.
Турска је у марту запретила да ће пустити мигранте у Европу и прогласила своје границе са ЕУ отвореним. После тога је хиљаде миграната нагрнуло на границу са Грчком што је довело до хаоса и насиља.
Граница Турске са чланицом ЕУ Бугарском углавном није била погођена одлуком Турске о отварању граница. Грчка је тада затворила своју границу и обуставила пријаве за азил на месец дана.
Грчка обалска стража саопштила је да њихове колеге из Турске често прате чамце који кријумчаре мигранте до Грчке и показала видео снимке као доказ који поткрепљује ове тврдње.
Она наводи да, према споразуму о сузбијању миграционих токова склопљеном између ЕУ и Турске 2016. године, Анкара има обавезу да заустави илегални улаз у Грчку.
Грчка и Турска се деценијама споре око неколико територијалних питања, а тражиоци азила нашли су се усред овог геополитичког конфликта.
Тензије су драматично порасле током лета због питања поморског права у региону источног Средоземља што је довело до страха од избијања рата.
Обе стране су распоредиле ратне бродове док су турски истраживачки бродови трагали за нафтом и гасом у водама где Грчка и Кипар полажу ексклузивна економска права.
Лидери ЕУ разматраће увођење санкција Турској због њених поступака на самиту који ће се одржати 1. и 2. октобра. Турска је поновила претњу да ће пустити мигранте у ЕУ уколико јој се уведу санкције.