Група „Фортенова”, правни наследник „Агрокора”, добила је више понуда за продају неких од својих компанија, углавном у сегменту производње замрзнуте хране, а међу њима је и „Фриком” из Београда.
Како су за „Политику” рекли у овој групацији, примили су низ необавезујућих понуда за преузимање компанија „Ледо плус”, „Ледо читлук” и „Фриком”, као и за још неколико мањих повезаних компанија које чине пословну групу замрзнуте хране.
Нису желели да прецизирају ко би могао да буде кандидат за куповину ових фирми, али су саопштили да ће до средине октобра одлучити да ли ће уопште продавати своје компаније и коме.
Не искључује се ни могућност избора стратешког партнера који би помогао даљем развоју пословне групе, рекао је Фабрис Перушко, главни извршни директор и члан Управног одбора „Фортенове”.
И хрватску и српску јавност изненадила је ова вест, будући да је групација раније саопштила да ће структуру свог пословања базирати на пољопривредној производњи, преради и малопродаји. Још више зато што сегмент замрзнуте хране, показало се, бележи велики раст свуда у свету од почетка пандемије.
Изгледа да је „жртвовање пословних драгуља” резултат финансијских проблема у коме се група нашла. То је на неки начин наговестио и Џејмс Пирсон, главни финансијски директор групе „Фортенова”.
„Имајући у виду нашу јасну стратегију финансијског јачања компаније, продаја пословне групе замрзнуте хране, ако се закључи, резултирала би смањењем дуга, које би трансформирало финансијску позицију целокупне групе ’Фортенова’, и омогућило инвестирање у преостале бизнисе како бисмо подстакли њихов будући раст”, изјавио је Пирсон у саопштењу које је достављено и нашој редакцији. Он додаје да ће менаџмент прегледати све примљене понуде и донети одлуке о томе шта ће даље.
Ко је заинтересован за куповину „Фрикома” и да ли су задовољни пословањем те компаније у Србији, нису желели да коментаришу.
Иначе, хрватски концерн „Агрокор” постао је већински власник „Фрикома” још 2003. године. Тада је компанија Ивице Тодорића, иначе прва из Хрватске која је учествовала у приватизацији у Србији, за 55,4 одсто укупног капитала београдске индустрије смрзнуте хране „ПКБ Фриком” издвојила 11 милиона евра.
„Агрокор” је тада преузео и 13 милиона евра дугова „Фрикома”, а остатак до укупно 65 милиона требало је да буде уложено у инвестиције и социјални програм.
Када је „Агрокор” 2017. запао у финансијске проблеме, почеле су и спекулације ко би од домаћих крупних капиталиста могао да преузме неке од његових најуспешнијих компанија у Србији. Као потенцијални купци „Фрикома”, али и „Дијаманта”, „Мивеле” и других, помињани су Мирослав Мишковић, Миодраг Костић и Родољуб Драшковић.
Хрватски медији незванично сазнају да постоји десетак понуда за овај сегмент „Фортенове” и да би цена могла да премаши 600 милиона евра. Посебно, како се наводи, ако дође до лицитације јер има више понуђача.
Као потенцијални инвеститори незванично се помињу и инвестициони фонд „Мидевропа партнерс”, али и и мултинационалне компаније попут „Унилевера”, па и „Подравка”, која је више пута ранијих година наводно била заинтересована за „Ледо”.
Спекулисало се тада да је спремна да плати 260 милиона евра само за ту компанију.