Трик са слаткишима није мафијашка досетка, али је постао њихово неизоставно средство у рату међу бандама и борби за бољу репутацију у јавности. Најстарија јапанска криминална организација Јакуза годинама дели деци слаткише уочи Ноћи вештица.
То је најслађи и најјефтинији начин да се регрутују нови малолетни чланови и створи репутација добрих момака у комшилуку. Новим законом јапанске власти намеравају да се ухвате укоштац с бандама. Обрачун ће, између осталог, изгледати тако што ће полиција ускратити деци слаткише које су криминалци намеравали да им деле, а јакузе ухваћене с бомбонама суочаваће се са затворским и новчаним казнама.
Иако полицијски метод некоме може деловати чврсто попут карамеле, може дати неки резултат у одвајању деце од банди. Наиме, усталио се обичај, већ осам година, да костимирана деца у Ноћи вештица одлазе код јакуза (познатих и као гокудо), који их дочекују раширених руку и дарују врећама пуним слаткиша.
Чланови најстарије јапанске банде Јамагучи-Гуми, која више од века оперише подземљем из свог седишта у лучком граду Кобеу, чувени су по томе што организују најбољи провод за Ноћ вештица. Полиција је и раније покушавала да спречи децу да иду тамо по слаткише и друге поклоне, док су јакузе говориле како у помоћи другима нема ничег лошег и да, ако политичари пакетом помоћи могу да одобровоље бираче, тај пример могу да следе и они.
Јакузе само прате трендове у свом „пословном” свету, актуелне и код мексичких „колега”. И Мексиканци су, заправо, само освежили овај маркетиншки трик, који су, као и оне из света моде, зацртали Италијани. Сиромашна италијанска села, поготово на Сицилији, цветала су уз своју децу која су у свету важила за озлоглашене мафијаше, а код куће за добротворе, малтене свеце.
Тренд школовања деце из сиромашних породица и лечења старијих о трошку мафије примењује се и данас. Ни у нашем блиском окружењу нису стране сличне појаве, које су довеле до тога да цео град тугује због хапшења „њиховог криминалца”, у чијим дискотекама и ресторанима су зарађивали хлеб, а који је и инфраструктурно препородио место.
Што се тиче јапанске организације Јамагучи-Гуми, тачно је да се налази у тешким временима, али не због обруча који око ње стеже полиција. Ова група је у своје златно доба чинила половину свих припадника јапанског организованог криминала и њена вредност била је процењена на 6,6 милијарди долара. Сада јој број чланова константно опада.
Могао би нови закон, који би требало да буде усвојен у септембру, да донекле удари брану на прилив младог кадра – забраном бандама да малолетницима дају поклоне, доводе их у своје објекте и ступају у контакт са децом – али јакузе су нашле нов начин за улагивање.
Неколико година објављују часопис, који је, осим хаику поезији и риболову, посвећен и темама о традиционалним вредностима, дисциплини и моралу. Званично гласило најмоћније криминалне мреже штампа се у готово 30.000 примерака. Насловницу краси лого организације – облик дијаманта, и неизоставни савет шефа млађим члановима да чувају традицију породице јакуза.
Часопис је угледао светло дана након што је седмогодишњи крвави рат за превласт над територијом између више банди плаћен животима многих цивила. Хладнокрвна убиства на улицама подсетила су народ на горку страну постојања мафије у комшилуку. Недуго потом јакузе су почеле да маме децу слаткишима, а банде да се утркују за титулу најбољег комшије.
Слично је и у Мексику, где је пандемија вируса корона погодила и криминалце, који се за власт и утицај боре – пакетима хране. „Чапо пакети клопе” стигли су у мноштво домова, а грађанима их је пред камерама делила ћерка озлоглашеног мексичког нарко-боса Хоакина Чапа Гузмана.
Чапо је био спреман да убије било кога ко би се усудио да га изнервира или му у лице каже да има везе са дрогом, али испада, како би то његов картел волео да људи поверују, да је био милостив човек који је научио ћерку да у невољи помаже другима.
Криминалци не заслужују помоћ, али је и њих погодила пандемија, блокирајући им многе шверцерске путеве. Продаја кокаина је ослабила јер је тешко доћи до имућних клијената, а још теже је набавити средства за синтетичке дроге које стижу из Кине, писала је западна штампа. У таквим условима, криминалне групе не заборављају неговање свог имиџа како би се осигурале да ће имати „свежу крв”.