Грађани Србије који су власници некретнина у Грчкој од забране уласка у ову земљу не могу да дођу до своје имовине, провере у каквом је стању и измире заостале обавезе, плате рачуне, порезе...
Окупљени у удружењу „Грчка из прве руке” до сада су се у више наврата обраћали грчким званичницима, тражећи да им се омогући улазак у земљу и нису добили никакав одговор, због чега су ангажовали адвоката, преко кога покушавају да остваре своја права.
На хиљаде некретнина које су наши грађани купили, махом у солунској регији, делом су и објекти за издавање, што је додатан проблем за оне којима је ово била инвестиција. Међу њима има и оних који су купили више апартмана, па и хотеле у Грчкој. Власници тврде да имају информације да су поједини објекти обијени, али да они немају начин да то провере.
Како је за „Политику” изјавила Тамара Ранчић, председница овог удружења за правну помоћ и заштиту имовине у Грчкој, њихов циљ је да се власницима омогући улазак у ову земљу, под било којим условима које постави Грчка, како би једноставно проверили своје некретнине и уверили се да је све у реду.
– Реч је о власницима, али и инвеститорима који су претходних година започели реновирање многих објеката, па чак и подигли кредите и задужили се. Грчка је нашим грађанима ускратила права која су гарантована свуда у свету и ми немамо одговор због чега је то тако. Нисмо добили ниједан одговор ни реакцију на бројне дописе које смо им упутили. Кога год смо контактирали у Грчкој, лоптицу су пребацивали на неког другога, због чега смо ангажовали адвоката из Солуна – каже Ранчићева.
Исти проблем, додаје, имају и власници јахти и једрилица, који такође немају информације о својој имовини.
Осим чињенице да је им тренутно ускраћено право да уђу у своје куће и станове, власницима је већи проблем, додају у овом удружењу, што многи нису у могућности да плате порез и заостале обавезе. Плаше се да би кашњења у отплати рачуна могла скупо да их коштају.
Како објашњавају, још од јула покушавају да објасне да нису само туристи него власници имовине, али су дописи послати институцијама у Грчкој и грчкој амбасади у Београду остали без одговора.
Лидија Павловић, адвокат из Солуна која заступа чланове удружења „Грчка из прве руке”, каже да би овај проблем врло лако могао да се реши договором између две земље.
– Сигурна сам да о овом проблему, као прво, мора да буде обавештено Министарство спољних послова Србије које има начине да помогне својим држављанима у решавању насталог проблема. Једино на тај начин можемо очекивати да неко из грчких надлежних министарстава реагује на наше дописе – каже Павловићева и додаје да је реч о интересима огромног броја власника некретнина у Грчкој.
Упитана да ли се у грчкој јавности говори о овом проблему, она каже да то није тема која било кога занима. Грци, додаје, имају у овом тренутку велики број оболелих од короне, лоше резултате у туризму, много проблема са мигрантима, а уз то и велики број људи који остају без посла и тешку економску ситуацију.
– Уосталом, као и свуда у свету у овом периоду, али то није разлог да се ускрате права. Власници ових објеката ће такође имати финансијску штету. Уколико не плате порез, очекује их казна и камате, а слично је и са неизмиривањем трошкова за струју и воду. Да не говоримо о онима који би тек требало да склопе купопродајне уговоре. Прекорачење договорених рокова може да их остави без уплаћене капаре, па чак и да изгубе некретнину. Продавци због непоштовања рокова могу да одустану од продаје. То су све озбиљни проблеми, због чега се власници некретнина не могу третирати као обични туристи који желе да посете Грчку – каже правни заступник из Солуна.
Павловићева истиче да је једино решење да се у овај случај укључи српска влада и на државном нивоу, као и на заснованим пријатељским и дипломатским односима са Грчком, покуша да нађе решење.
То је, додаје, хитно омогућавање нашим грађанима да добију привремен улазак у Грчку, са свим потребним превентивним мерама, како би смањили већ настале проблеме и избегли финансијске губитке.
Биле су то одличне инвестиције
Већину некретнина у Грчкој наши грађани су куповали од 2011. године, када је почела економска криза у овој земљи и када су Грци отворили границе за стране инвеститоре. Тада су се станови на обали мора могли купити за 500 евра по квадрату.
Многи су на овај начин најпре себи обезбедили куће за породични одмор, а онда када су цене некретнина почеле да расту, отвориле су се и могућности за посао, па су исте те објекте почели да издају током сезоне.
Они који су ово схватили као добру прилику за инвестирање купили су више апартмана, па и хотеле које су реновирали, и започели озбиљан бизнис. Корона је пореметила многима планове, укључујући и ове инвеститоре, који сада морају да враћају кредите, а посла нема.