На Великој сцени Народног позоришта одржан је свечани концерт Балета у част 180 година од рођења Петра Иљича Чајковског, руског композитора позног романтизма. Програм је реализован уз поштовање свих прописаних мера заштите у вези са епидемијом вируса корона. Солисти Татјана Татић, Јован Веселиновић, Бојана Жегарац, Игор Пастор, Теодора Спасић, Јовица Бегојев и чланови ансамбла Балета извели су делове из балета „Лабудово језеро”, „Крцко Орашчић” и „Успавана лепотица”.
„Лабудово језеро” је први балет Чајковског, писао га је од 1875. до 1876, а премијерно је изведен годину дана касније у Бољшом театру у Москви са неколико пропуста па је коначна верзија Маријуса Петипе и Лева Иванова, која се игра у Народном позоришту, представљена 1895. С друге стране, „Крцко Орашчић” (1891–1892) последњи је балет који је написао Чајковски. Није био много задовољан њиме јер је још на почетку нерадо прихватио понуду да га компонује. А балет који је сматрао својим најбољим делом јесте „Успавана лепотица” (1888–1889), први пут играна 1890. у театру Марински у Петрограду.
Присуствујући концерту у националном театру, који је поздравила овацијама, публика не само да је могла да ужива у раскоши плесних покрета, сценографије и костима уметника на сцени, већ и доживи својеврсну ретроспективу балетског опуса Чајковског.