Први човек грађанског покрета (УРА) Дритан Абазовић (34), идеолошки ближи ДПС-у Мила Ђукановића него просрпским странкама, преломио је и стао у колону која је срушила тридесетогодишњу власт.
Да одустане од учешћа у новој власти с остале две победничке коалиције, нуђени су му милиони, „виле и градови” а он је одговарао: „Нема тих пара за које бих продао своју реч.” За сада држи до ње. А реч често зна да се измакне и проскита.
А када су три опозициона блока „обурдала власт” Ђукановића, у подгоричким кафићима „његова друговерна браћа” су певала: „Е, који је то Дритан, Дритан да те питам...”
У политичким притокама запливао је 2012. године као један од оснивача политичке партије Позитивна Црна Гора Дарка Пајовића, с којим долази у сукоб и напушта је, али остаје као независни посланик до 2015, када се прикључује новооснованој УРА, чији је идејни творац некадашњи министар у влади премијера Ђукановића, сада моћни бизнисмен, Жарко Ракчевић.
Дритан Абазовић је рођен је у Улцињу, где је завршио основну и средњу школу, а потом је отишао у Сарајево, где је дипломирао на Факултету политичких наука, а потом је у Црној Гори стекао звање магистра, да би 2019. године одбранио докторат на ФПН Универзитета у Сарајеву. Усавршавао се на неколико иностраних универзитета.
Одбијајући да буде у антисрпском хору који 30 година сатанизује Србе у Црној Гори, ушао је у трочлану победничку коалицију која ће ускоро формирати нову владу због чега га сатанизују прорежимски „новински јуришни и викарна ТВ гласила”, проглашавајући га „албанским четником”. На то је вешто одговорио: „То је мој начин обрачуна против корупције и организованог криминала.”
Пре „четниковања” у парламенту се вербално сукобио са Ђукановићем.
„Ти си једна битанга”, казао му је Ђукановић уместо да одговори на питање о „милионским кредитима које су узимале Ђукановићеве фирме” у време док је он био премијер.
„Срам те било”, одговорио је Абазовић: „Одавде ћу те ја истерати.”
И био је последњи атом који је допринео Ђукановићевој смени власти.
Сада се залаже за формирање експертске владе, оспоравајући ДФ-у да у премијерском тиму буду његови лидери. ДФ је узвратио да може рачунати на снагу од само четири мандата, колико има у парламенту.
Вешто је избегао да с коалиционим партнерима у споразуму не помене измену или укидање Закона слободи вероисповести, али је зато прецизирао да неће бити промене националних симбола, језика, писма, повлачења признања Косова и осталих идентитетских постулата којима је власт Србе у Црној Гори покушала да преименује у националне Црногорце.
Лидери Срба узвраћају одмерено, поручују да ће подржати владу Здравка Кривокапића.
Абазовић вешто балансира изјаве о односу са Србијом, понављајући флоскулу „Црној Гори Србија је најближа”, што није спорио ни Ђукановић, али од те „врсте блискости” можда је само он имао користи.
Хроничари су забележили да се прошле године усијао „Фејсбук” када је Скендербега назвао Србином.
„Чак и деца из вртића знају да не могу бити Албанци они чији су отац и мајка Срби”, написао је Абазовић тад на „Фејсбуку”.
Многи верују да он поштује Србију баш онолико колико је она унедрила његову сестру и брата, који су специјалисти медицине и живе у Београду.
Бољи познаваоци улцињске породице Абазовић кажу да је Дритан наследио боемске гене свог оца и да то вешто користи у политичким наступима и представљању.
На крају, тешко је одгонетнути „који је то ритам” ако у подели власти Дритан не добије оно што жели.