У Европској централној банци озбиљно размишљају о увођењу дигиталног евра. У „Извештају о дигиталном евру”, чији Увод су потписали председница ЕЦБ Кристина Лагард и члан извршног одбора Фабио Панета, јасно је назначено убрзавање рада на издавању европског дигиталног новца.
У ситуацији док је у ЕУ готовина и даље доминантни начин плаћања у ЕЦБ су свесни да нове технологије као и очекивања потрошача у значајној мери мењају начин плаћања. „Како би осигурали да грађани имају несметани приступ новцу централне банке на начин који је потребан у дигитално доба, Управни одбор ЕЦБ одлучио је да пожури са радом на могућем издавању дигиталног евра – електронског облика новца централне банке који би требао да буде доступан грађанима и компанијама. Дигитални евро увео би се уз готовину и не би је заменио”, порука је у Предговору „Извештаја о дигиталном евру”.
Према тумачењима Извештаја, дигитални евро створио би синергију са приватним решењима у дигиталном плаћању те би створио више иновативни, компетитивни и отпорнији Европски систем плаћања, који ће служити као снага уједињавања дигиталних економија, као и ширих европских интеграција.
ЕЦБ још увек нема „дизајн” дигиталног решења нити чврсту визију увођења дигиталног евра него је у овој фази поставила задатак креирања решења за креативну валуту која мора осигурати „приступачност, робусност, ефикасност и приватност” и то у саставу адекватног законодавног оквира.
ЕЦБ види више различитих сценарија према којима би се увођење дигиталног евра могло показати нужним. Један од сценарија је драстични пад коришћења готовине, али се између редова може прочитати како у ЕЦБ рачунају и друге сценарије у којима би други облици електронског плаћања постали недоступни. Један од тих сценарија свакако је у могућности да страна средства плаћања почну потискивати постојеће начине плаћања у ЕУ.
Сигурни и јасни разлог увођења дигиталног евра јесте смањивање укупних трошкова и еколошког утицаја система плаћања и монетарних операција.
Иако у овој фази немају разрађено виђење како би користили дигитални евро за јачање постојећих алата монетарне политике, није искључено да ће се убудуће кренути у том смеру. Скептици у томе виде проблем. Наиме, све док поседујете готовину можете избећи негативне камате. Међутим, ако неки новац има само дигитални облик, онда га не можете складиштити нити у било ком другом облику него електронском те ћете се морати супротставити са реалношћу негативних камата.