Званична Варшава изашла је ове седмице с најновијим арсеналом у „борби свим средствима” против „Северног тока 2”, руско-западноевропског гасовода који би, према најавама његових финансијера и градитеља, мимо балтичких вода Пољске требало да удвостручи испоруке сибирског гаса Немачкој и, одатле, Европи.
Државни антимонополски регулатор УОКиК у Варшави одмерио је „Гаспрому” рекордну глобу од 6,7 милијарди евра (десет одсто годишњег обрта руске мегафирме), и далеко скромнију збирну казну од 55 милиона евра квинтету његових западноевропских пословних партнера у пројекту „Северни ток 2”, због, како се наводи, „покушаја изврдавања важећих финансијских закона Пољске”.
Најављена глоба УОКиК-а финансијерима „Северног тока 2” правда се проценом да тај гасовод сапиње конкуренцију на европском енергетском тржишту и штети интересима потрошача у Пољској због изгледног раста цене енергента. Поврх тога, УОКиК је убеђен да је шест фирми које финансирају „Северни ток 2” 2016. године саставило сумњив уговор о суфинансирању гасовода, и то након што је Варшава одбила њихов покушај да оснују заједничку фирму.
УОКиК верује да су „Шел”, француски „Анжи”, аустријски ОМВ и немачке фирме „Винтершел” и „Унипер” само на папиру „Гаспрому” те године одобриле кредите којима је обезбеђена половина средстава за „Северни ток 2”. Ако „Гаспром” не буде у стању да врати те кредите, сматра УОКиК, онда ће западноевропска петорка бити у позицији да постане деоничар швајцарске фирме „Северни ток 2” (чији је једини акционар тренутно „Гаспром”). Односно, ето на мала врата заједничког улагања шест пробраних фирми у нову фазу продаје сибирског гаса Европи – против чега се толико боре бројни актери с обе стране Атлантика.
Одлучан да то спречи, пољски УОКиК наложио је финансијски ангажованим актерима градње „Северног тока 2” да у следећих 30 дана обуставе дотурање новца том пројекту, а ако уследи жалба на одлуку антимонополског регулатора, онда након доношења правоснажне пресуде. Овакав налог је закаснио, будући да су сви инвестициони захвати у вези с тим гасоводом обављени, док се швајцарска фирма „Северни ток 2” спрема за завршне радове на Балтику, указују на московској берзи.
Иначе, према пољском законодавству, надлежни суд у овој врсти спора је у Варшави. УОКиК је већ истакао да верује у пресуду у своју корист, као и да има на располагању „оруђа” да од „Гаспрома” намири финансијску казну коју му је разрезао: посматрачи процењују да би спор могао да потраје од четири до пет година.
„Гаспром”, „Шел” и „Анжи” већ су енергично одбацили процене УОКиК-а. Руска енергетска фирма најавила је да ће се свим „неопходним расположивим правним мерама” борити против глобе којом прети УОКиК. На међународним берзама процењују да Варшава овог пута „Северном току 2” и његовим финансијским актерима највероватније прети „празном пушком”.
„Правна и практична могућност УОКиК-а да наметне казну и финансијски анулира пројекат под знаком је питања”, оцена је филијале америчке агенције за кредитни рејтинг „Фич” у Москви, коју је пренела новинска агенција Блумберг.
„Пољска ће тешко доказати да ’Северни ток 2’ угрожава њене потрошаче, с обзиром на то да је удео руских испорука енергената у тој земљи све мањи, док је увоз ЛНГ (течног природног гаса) из САД, Норвешке и Персијског залива у осетном порасту. Пољски уговор с ’Гаспромом’ о испорукама гаса истиче 2022. и очито је да Варшава не чини никакве напоре да га продужи”, наводе у лондонском Ситију.
На питање да ли ће одлука УОКиК-а утицати на погоршање односа Москве и Варшаве, Дмитриј Песков, портпарол Кремља, јуче није имао дилеме: „Тешко би се могло рећи да односи између две земље цветају”.
Варшава, међутим, не одустаје. „Северни ток 2” још није завршен, и он се може зауставити, оценио је јуче пољски министар иностраних послова Збигњев Рау у интервјуу државном радију.