Популарна друштвена мрежа „Фејсбук” забраниће негирање Холокауста, што представља велики заокрет у односу на досадашњи став компаније Марка Закерберга да брани слободу говора чак и оних који изврћу чињенице о погрому Јевреја.
До краја године мрежа ће усмеравати кориснике који траже информације о тој теми на поузане изворе изван „Фејсбука”. Забрана се не односи на друге геноциде (на пример у Руанди или над Јерменима) и неће донети промене у земљама попут Француске, Немачке и осталих у којима се већ примењује због локалних закона. У САД негирање Холокауста није кривично дело.
Закерберг, оснивач и директор калифорнијске компаније која управља мрежом са 2,4 милијарде корисника, рекао је пре две године у једном интервјуу да му је као Јеврејину и лично увредљиво негирање Холокауста, али да не сматра да „Фејсбук” треба да брише такав садржај (осим када прелази у говор мржње), јер људи који га деле можда нису злонамерни, већ само незналице. Међутим, прекјуче је на свом налогу написао да је дуго био разапет између борбе за слободу изражавања и штете коју може да изазове умањивање ужаса Холокауста. Каже да је његов став о томе „еволуирао” док је гледао податке о порасту антисемитског насиља, а да еволуира и политика куће.
„Фејсбук” је ове године посебно често мењао правила о дезинформисању, прво због пандемије која је прерасла у инфодемију, неконтролисано ширење дезинформација о вирусу корона. Паралелно с тим растао је и притисак да у изборној години у САД уклања говор мржње и екстремистички садржај. У јулу су организације бораца за људска права организовале велику кампању бојкота оглашавања на тој мрежи како би се спречило „профитирање на мржњи”. У августу је мрежа забранила неке антисемитске стереотипе и теорије завере, а почетком месеца десничарски покрет „Кјуанон”, али тек пошто је захваљујући друштвеним мрежама стекао велику подршку.
У саопштењу о забрани негирања Холокауста помиње се новије истраживање, према којем скоро четвртина одраслих Американаца узраста од 18 до 39 година верује да је Холокауст мит, говори да су подаци пренадувани или да нису сигурни шта се тачно десило. „Фејсбук” се није изјаснио да ли сматра да је и сам довео до те неупућености тиме што је годинама дозвољавао да негатори Холокауста шире своје идеје и да се појединци идентификују као мрзитељи Јевреја. Пре три године се нарочито осрамотио када се открило да су кориснике у чијим се налозима помињу изрази „мрзитељ Јевреја”, „како спалити Јевреје” и „зашто Јевреји владају светом” његови алгоритми аутоматски класификовали – али само зато да би олакшали циљано пласирање огласа. Те категорије су после открића сајта „Про публика” одмах укинуте.
Ново пооштравање политике поздравили су Светски конгрес Јевреја и Амерички јеврејски комитет, али се питају зашто је „Фејсбуку” требало десет година да уважи њихове молбе. Директору америчке организације АДЛ (Лига против клевете) Џонатану Гринблату несвахтљиво је да је „Фејсбук”, и поред непорециве претње од растућег антисемитизма и антисемитског насиља широм света, тврдоглаво бранио слободу говора негатора Холокауста, иако је у међувремену на позитиван начин мењао политику према другим опасностима. Удружења Јевреја годинама скупљају доказе да негирање убиства шест милиона Јевреја и милиона других народа у Другом светском рату представља део шире антисемитске стратегије.
Критичари оцењују да је нови заокрет потврдио да Закербергова компанија касно реагује на критику, да није учинила довољно да спречи ширење мржње и да је требало много времена да уочи везу између обмањујућих информација на друштвеним мрежама, намерног стратешког дезинформисања и насиља у стварном животу.
„Јутјуб” је прошле године забранио снимке у којима се негира Холокауст, сврставајући их у говор мржње. „Фејсбук” је 2018. забранио термин „надмоћ белаца” и неонацистичке групе, али су покрети који пропагирају расну мржњу процветали под другим именима. „Бели национализам” и „бели сепаратизам” су забрањени 2019, а „алтернативна десница” је и даље дозвољена.
Истраживање британског Центра за анализу радикалне деснице показало је да је та друштвена мрежа постала главна арена за преношење екстремистичких идеја са маргина у главне токове.