Продаја Комерцијалне банке словеначкој НЛБ банци у завршној је фази, а затварање трансакције се очекује до краја године, кажу у Министарству финансија за „Политику”. Процес се одвија у складу са купопродајним уговором и позитивним законским прописима који регулишу ову материју, појашњавају.
– У овој конкретној трансакцији потребне су дозволе органа за заштиту конкуренције и централних банака више земаља. Добијање дозвола је у току, а све се одвија унутар предвиђених временских рокова – кажу у ресорном министарству.
Свим акционарима који су на то имали право исплаћене су дивиденде из претходног периода, као и дивиденде из 2019. године, јер је исплата заосталих дивиденди један од услова за затварање трансакције. Такође, исплаћене су све награде запосленима које су предвиђене по колективном уговору и осталим актима банке, кажу у Министарству финансија.
Подсећања ради, Скупштина Комерцијалне банке је још у августу усвојила одлуке о расподели добитка и нераспоређеног добитка из претходних шест година. Почетком октобра исплаћене су дивиденде за пословни период од 2014. до 2019. године. Укупна неисплаћена добит из ранијих година која је морала да се исплати износи 104 милиона евра, односно 12,27 милијарди динара, а припада држави као највећем акционару, затим бившим акционарима попут ЕБРД-а и немачког и шведског фонда, чији је удео држава раније исплатила, као и малим акционарима.
Ових последњих, чијим се акцијама једино трговало на берзи, јесте око петнаестак одсто. Власници обичних акција добили су 723,4 динара по акцији, док су власници приоритетних акција добили 108,4 милиона динара, односно 290,2 динара по акцији. Држава је словеначкој НЛБ банци у власништву америчког ивнестиционог фонда продала својих 83,23 одсто акција.
Подсећања ради, акције Србије у Комерцијалној банци продате су за 387,02 милиона евра, а додатно, држава ће приходовати од камате по стопи од два одсто годишње коју НЛБ мора да исплати Републици Србији за период од 1. јануара 2020. до датума завршетка трансакције.
Ако се узму у обзир и дивиденде које би јој и иначе припадале да банка није продата, држава је инкасирала око 450 милиона евра. Држава је добила око седам милијарди динара или око 60 милиона евра, од чега се 3,7 милијарди динара односи на уговорну обавезу да се 50 одсто добити за 2019. годину расподели кроз дивиденду.