Наставник историје којем је близу Париза одсечена глава пошто је у оквиру грађанског васпитања ученицима показао карикатуре пророка Мухамеда као илустрацију идеје слободе, одмах је у Француској представљен као мученик слободе изражавања, преноси данас Радио слободна Европа (РСЕ) писање светских медија.
Наставници у тој земљи, мада у страху због шокантног убиства, поручују да неће одустати од спорних и тешких тема.
Убиство наставника донело је Француској националну трауму која је оживела сећања на недавне терористичке нападе, пише Њујорк тајмс уз констатацију да је жртва напада одмах широм француског политичког спектра представљена као мученик слободе изражавања.
Представници француског парламента су устали да одају почаст жртви, док је француски председник Емануел Макрон на месту напада у петак увече рекао да је то био покушај уништавања Републике.
Наставник је убијен „зато што је предавао, јер је предавао слободу изражавања, слободу да се верује и не верује”, рекао је француски председник у кратком телевизијском обраћању.
Званичник полицијског синдиката рекао је француској телевизији БФМ да су сведоци видели како је нападач пререзао грло жртви. Полиција је позвана, рекли су званичници, и пошто што су открили обезглављену жртву, сукобили се с нападачем близу школе.
Машући великим ножем, он је претио полицајцима и након што је одбио да се преда, у њега је пуцано 10 пута, рекли су званичници.
Напад је уследио три недеље пошто је други нападач ножем ранио две особе у Паризу у близини бивших канцеларија Шарлија ебдоа - попришта терористичког напада 2015. на сатирични лист због карикатура пророка Мухамеда.
Француска полиција наводи да је убица повезан с такозваном Исламском државом, 18-годишњи чеченски избеглица, био инспирисан тврдњама родитеља једне ученице да је убијени Самуел Пати био исламофоб, пише Тајмс који такође истиче да је убијени наставник проглашен мучеником слободе говора.
Убица Абдулах Анзоров објавио је на интернету снимак одсечене главе који су у суботу дељени на мрежи Телеграм међу чеченским налозима који подржавају такозвану Исламску државу. Сумње о везама убице с том терористичком организацијом појачане су открићем да се његова полусестра придружила Исламској држави у Сирији 2014. и да је била предмет антитерористичке истраге.
Према речима тужиоца, полиција испитује како се Анзоров умешао у спор у школи у мирном граду који је на 80 километара од места у којем живи, наводи Тајмс и указује да је сумња да је реаговао на наводе Брахима Чнине, оца 13-годишње девојчице, који је наставника оптужио за исламофобију и против њега водио кампању на друштвеним мрежама.
Пати (47) је, објашњава лондонски лист, био нападнут због часа моралног и грађанског васпитања пре две недеље када је ученицима показао карикатуре пророка Мухамеда како би илустровао концепт слободе. Међутим, Чнина је у школи уложио формалну жалбу против Патија и пријавио га полицији да ученицима показује „порнографију”.
Поред запаљивих постова на интернету, Чнина је рекао да је Пати ђацима муслиманске вере рекао да изађу из учионице, што наставник и други ученици негирају и кажу да је рекао да они могу да изађу из учионице ако карикатуре сматрају неприкладним.
Док поједини ученици кажу да су чули да је Пати расиста и исламофоб, други су га, указује Тајмс, бранили тврдећи да је одлично познавао свој предмет и да је заиста желео да улије знање ђацима.
Наставници широм Француске новинарима говоре о свом страху, запањени нападом на колегу убијеног усред бела дана у мирној приградској улици, указује Би-би-си.
Осим ужаса у убиству постоји и моћна симболика, оцењује британски сервис, указујући на речи француског министра образовања који је казао да је корен онога што се догодило „мржња према Републици”.
У Француској се кључним задатком образовног система сматра преношење националних вредности слободе, једнакости и братства, истиче Би-би-си и додаје да је три недеље после напада на бивше канцеларије Шарли ебдоа, најновије убиство још један доказ подела око секуларизма и толеранције, које су и раније остављале „крв на улицама земље”.
С друге стране, шокирани француски учитељи зарекли су се да ће наставити да подстичу критички дух код својих ученика разматрањем спорних тема, упркос убиству колеге који је ученицима показао карикатуре пророка Мухамеда у оквиру дискусије о слободи говора, указује Гардијан.
Пре састанка синдиката наставника с министром образовања у суботу председник синдиката средњошколских наставника рекао је да су учитељи „девастирани”, али да неће поклекнути у страху.
„Наставићемо да разговарамо о слободи говора. Ако постоје тешки предмети, наставићемо да их предајемо. Покушаћемо да подстакнемо критички дух наших ученика и објаснимо да свако има право да се не слаже”.
Часови моралног и грађанског васпитања које је предавао наставник историје и географије Самуел Пати, обавезни су и покривају предмете који укључују секуларност, смртну казну и абортус, указује Гардијан, преноси Бета.