Министарство правде САД објавило је оптужницу против шесторице руских војних обавештајаца које терети за нападe на иностране циљеве – укључујући изборе у Француској и Зимске олимпијске игре 2018 – у знак освете за искључивање руских спортиста због допинга. У исто време, британски Центар за сајбер-безбедност је изнео сазнања да је иста група планирала да поремети овогодишње Летње олимпијске игре у Токију пре него што су због пандемије отказане.
Тужилаштво наводи да ова шесторица припадају истој јединици која је 2016. учествовала у дељењу украдених имејлова Демократске странке у финишу прошле изборне кампање, наштетивши Хилари Клинтон. Представник министарства је негирао да је оптужница намерно објављена две недеље пред изборе. Међутим, коментарише се да је сасвим могуће да је реч о покушају одвраћања од мешања у изборе, с поруком хакерима да нису недодирљиви.
Тим „Сендворм” војне обавештајне службе ГРУ, назван по пустињском црву из научнофантастичног серијала, наводно води информатички рат против непријатеља Кремља широм света из стакленог торња у московској Улици Кирова. С те адресе су, како се наводи у оптужници, лансирали напад на украјинску електродистрибуцију, који је у мраку оставио 250.000 људи на западу земље два дана уочи Божића 2015. Скоро тачно годину дана касније, Кијев је остао без струје на сличан начин. Потом су 2017. из Украјине, која се сматра руским полигоном за разигравање метода сајбер-ратовања, покренули вирус „нотпетја”, који је глобалним компанијама нанео штету од 10 милијарди долара. Следеће године су пореметили ИТ систем Зимских олимпијских игара у Јужној Кореји, остављајући лажне трагове како би се за напад окривила Северна Кореја. Након тровања Сергеја и Јулије Скрипаљ у Енглеској, покушали су да упадну у систем британских и међународних организација које су истраживале случај, представљајући се лажно као новинари који имају важне податке.
Ипак, иако су прешли сваку црвену линију која је у свету сајбер-безбедности изнова повлачена да би се заштитила цивилна инфраструктура, чланови „Сендворма” до јуче нису били званично оптужени, па чак ни именовани као кривци за те нападе.
За компјутерску превару и заверу оптужено је шест мушкараца у двадесетим и тридесетим годинама. Анатолиј Коваљев је пре две године оптужен за учешће у хаковању америчке изборне комисије 2016, а Алексеј Потемкин и Александар Осадчук у групи су од 12 хакера ГРУ оптужених за мешање у прошле америчке изборе.
Руска амбасада у Москви оштро је негирала наводе, рекавши да немају везе с реалношћу и да им је циљ распиривање русофобије у америчком друштву и покретање лова на вештице и шпијуне, пренео је „Спутњик”.
Томас Босер, први саветник Доналда Трампа, а сада шеф приватне компаније за сајбер-безбедност, рекао је да хакери ГРУ делују као стратешко крило руске државе и да се користе као оружје у војној кампањи.
Оптуженим официрима приписује се и објављивање украдених докумената на почетку председничких избора у Француској 2017, у покушају да се смање шансе Емануела Макрона против кандидаткиње крајње деснице и фавориткиње Кремља Марин ле Пен. Материјал је био делом аутентичан, а делом фабрикован, што би могло да се понови као образац пред гласање у САД 3. новембра, упозоравали су амерички званичници. Оптужбама нису обухваћени наводи о покушају мешања у изборе 2020, на које су упозориле обавештајне агенције и компанија „Мајкрософт”.
Напад на игре у Пјонгцангу, који је прекинуо интернет и ТВ пренос, онеспособио дронове с камерама и срушио олимпијске сајтове, наводно није имао геополитички мотив, већ је изведен из чистог пркоса због забране учешћа Русије као тима услед системског кршења забране допинга. Напад вирусом „нотпетја” преко украјинског рачуноводственог софтвера највећи је по причињеној материјалној штети.