На званичној страници Православног богословског факултета јуче и даље на списку редовних професора др Родољуб Кубат, предавач на Катедри за Стари завет, од пре неколико дана, судећи по решењу које је добио, није више професор овог факултета.
Свети архијерејски Синод повукао му је одобрење за службу учења, по факултетском статуту неопходан услов да би неко био наставник на ПБФ-у, због чега му је декан факултета уручио отказ. У решењу се наводи да је Синод одлуку донео на основу Статута ПБФ-а, правилника који регулише положај запослених и радно ангажовање, Устава СПЦ, али се решење позива и на Закон о раду.
Случај је завредео пажњу и ректорке Иванке Поповић, која је новинарима рекла да не памти да се на универзитету догодио такав случај. Сам др Кубат у изјави за „Политику” каже да није добио образложење Синода и да је тај допис стигао само на име тренутног декана.
– Он ми је после првог предавања то прочитао. Искрено, већину тога сам већ заборавио, јер је у питању технички језик. Занимљиво, ту ми се замера што урушавам углед факултета и цркве, али се не наводи ниједан пример где то чиним. Јасно је да не постоји ниједна ставка у којој се огрешујем о цркву и факултет, напротив. Моји иступи имају за циљ управо супротно: заштитити цркву и факултет од самовоље појединаца, који су јој укаљали углед као нико до сада у њеној историји. У суштини, немам ја или неко од мојих колега, који су на удару ове групације, ништа против цркве и факултета. Ми се управо, бранећи права наших студената и легалности рада факултета, залажемо да Богословски факултет буде светла тачка у свеопштој црквеној кризи – каже Кубат.
Како сазнајемо, Синод је своју одлуку донео пошто је са самог факултета стигао захтев да се размотри случај професора Кубата, а неки од разлога били су и његови јавни наступи. Наставно-научно веће је већином гласова одлучило да упути допис „црквеној влади” да реагује због, између осталог, нарушавања угледа факултета.
– То је најгора ситуација у свему овоме. Не постоји дефинисан став по којем се требао послати допис Синоду. Тражено је само да Синод преиспита одобрење на основу којег сам ја професор. Дакле, једна чланица универзитета тражи мишљење од друге инстанце, која је по закону одвојена од универзитета и државе. Тај чин Богословски факултет доводи под знак питања: да ли он као такав треба да буде члан академске заједнице? С друге стране, у овом случају су прекршени канони, као и Устав СПЦ, у којем се експлицитно наводи: „Нико се не може казнити ниједном црквеном казном без претходног саслушања.” (чл. 218) Дакле, мени је наводно суђено, а нисам имао прилику да се изјасним о оптужби, нити ми је позната њена садржина – наглашава наш саговорник.
На питање да ли ће прихватити одлуку Синода и декана, или планира неке друге кораке, Кубат одговара да његови адвокати увелико припремају тужбу, и то, како истиче, по више основа.
– То ће сада бити дуготрајан процес, чији је исход свима већ унапред познат. Истовремено сам се обратио ректорки Иванки Поповић и универзитетском омбудсману за заштиту мојих радних права. Нажалост, неки гласови који су се појавили на последњем Сенату прилично су конфузни и збуњујући. Наиме, говори се о „радикалним мерама”, које су спровели на ПБФ-у, што није тачно. Овде се ради о противзаконитим мерама. Затим, помиње се могућност да ја као професор радим неки други посао, што је тек неприхватљиво. Како неко може да буде професор, а да не ради са студентима. Затим, непотребно навођење „државних и црквених закона”, који у овом случају немају никаквих додирних тачака. Међутим, чврсто верујем да је академска заједница свесна опасности, која се крије иза свега овога – напомиње Родољуб Кубат.