СОФИЈА - Бугарска министарка спољних послова Екатерина Захариева изјавила је да Софија у овом тренутку не може да подржи преговарачки оквир и почетак преговора Северне Македоније са ЕУ због, како је рекла, неиспуњавања обавеза из Споразума о пријатељству и добросуседским односима између Бугарске и Северне Македоније.
Македонски премијер и председник Зоран Заев и Стево Пендаровски истовремено су још једном нагласили да се неће преговарати о постојању македонског језика и нације.
Како преноси бугарски портал „Новините”, Захариева је рекла да циљ Бугарске није да блокира Северну Македонију на путу ка ЕУ, али да Софија наставља да инсистира да Скопље испуни своје обавезе из Споразума о пријатељству и добросуседским односима који су 1. августа 2017. потписали Заев и бугарски премијер Бојко Борисов.
„Преговарачки оквир у формату у који се представља Бугарска не намерава да одобри. Имамо времена али то је веома кратко”, рекла је Захариева и додала да се преговори између Скопља и Софије одвијају на дневном нивоу.
Како је казала, онако како Бугарска признаје реалност тако и Скопље треба да призна прошлост и додала је да су нетачне информације у македонским медијима у којима се наводи да је бугарска страна тражила промену македонског устава.
„Захтеви за мањине су крајње неприхватљиви”, рекла је Захариева подсетивши на резолуцију Европског парламента усвојену пре неколико недеља.
Бугарска и Северна Македонија се од независности македонске државе споре око историјских питања, али и постојања македонског језика и нације за које Софија тврди да су настали на бугарским коренима, те да је македонски језик један од дијалекта бугарског језика.
Софија је прошлог месеца упутила меморандум земљама чланицама ЕУ у коме је навела да су македонски језик и нација настала за време комунистичке Југославије, те да македонски власти фалсификују историјске чињенице.
Бугарска је такође тражила да се у званичним документима ЕУ не наводи македонски језик, већ официјелни језик према Уставу Северне Македоније или да се македонски језик наводи уз фусноту да је реч о језику Северне Македоније према Уставу те земље, преноси Танјуг.
Власти у Северној Македонији реаговале су наводећи да су македонски језик и нација реалност, те је заменик премијера Северне Македоније задужен за европска питања Никола Димитров рекао да је за њега сасвим прихватљиво да се одложе преговори ЕУ са Скопље уколико је за то разлог македонски језик, али је том приликом упозорио ЕУ да ако дође до тога Унија не заслужује да носи назив 'европска'.