У преполовљеној и проблемима преоптерећеној тениској сезони 2020, завршни годишњи АТП турнир у Лондону требало би да буде светлост на крају пандемијског тунела, пре свега због најјачег и најкомплетнијег састава осморице финалиста. За разлику од осталих турнира у другој половини године, кад је реч о такмичењу у Лондону, од 15. до 22. новембра, за сада нема непредвиђених отказа. Одсуство Роџера Федерера не треба рачунати, пошто је Швајцарац завршио сезону још у фебруару, поразом од Новака Ђоковића у полуфиналу гренд слем турнира у Мелбурну. Да није било ванредно промењеног система бодовања, њега не би ни било међу учесницима.
Од овонедељног мастерса у Паризу очекује се да одреди и осмог, последњег учесника завршне лондонске представе. Седмо место је, тријумфом у Бечу, обезбедио Андреј Рубљов, једини тенисер који је ове године освојио пет титула, а најближи осмом су Дијего Шварцман и Матео Беретини, при чему девето место доноси статус резерве.
Што се тиче борбе за титулу у Паризу, све очи су упрте у Рафаела Надала. Без Новака Ђоковића и Доминика Тима, Шпанац има прилику каријере да први пут освоји Берси, достигне Ђоковића 36. победом на мастерсим,а и добије крила да томе дода и први лондонски пехар у својој богатој каријери.
Двојица главних фаворита у Лондону су уједно и далеко најстарији учесници. После Ђоковића (33), Надала (34) и Тима (27), следе Медведев (24), Циципас (22), Зверев (23) и Рубљов (23). Очекује се узбудљив окршај двојице најтрофејнијих са новом генерацијом, као и наставак њихове међусобне борбе, у знатно другачијим условима бетона у дворани, у односу на париску шљаку прошлог месеца.
Недостајаће само публика да комплетира атмосферу у „О2 дворани” због које је то било једно од најатрактивнијих такмичења. Последњи од 12 узастопних завршних АТП турнира у Лондону (2009–2020), одвијаће се пред 20.000 празних седишта, уочи преласка у Торино, где ће штафета бити наредних пет година, од 2021. до 2025. године.
И раније се знало да су изгледи за попуњавање једног дела тог огромног капацитета минимални, а после одлуке премијера Бориса Џонсона да Енглеска од сутра до 2. децембра улази у други период „националног затварања” због пандемије вируса корона, турнир у „О2 арени” биће и једино дозвољено тениско такмичење у земљи.
Уместо носталгије, тенисери ће се здушно заложити за „боље ишта него ништа”, јер су у условима пандемије боље прошли од већине других. Конкретно, Женска тениска асоцијација (ВТА) после Отвореног првенства Француске успела је да организује само два турнира: у Острави од 19. октобра и предстојећи у Линцу, од 9. новембра. Тешке ударце програму тенисерки нанело је отказивање свих 11 јесењих азијских турнира, укључујући завршни ВТА турнир у Шенџену, раније заказан за период од 2. до 9. новембра.
У Лондону ће финалистима у синглу и дублу бити раздељено 5.700.000 долара, што јесте за трећину мање него 2019, али је и даље неупоредиво више него што су тенисери нижег ранга могли да зараде у овој години. Вредност тих награда расте када се има у виду неизвесност такмичења у наредној сезони и извесност наставка штедње организатора.
Не само што детаљи јануарског Отвореног првенства Аустралије нису утврђени, него се и оцене о термину Отвореног првенства Француске мењају из седмице у седмицу. Такмичење на Ролан Гаросу јесте заказано за уобичајени период крајем маја, али директор турнира Ги Форже је управо најавио да ће у случају погоршања ситуације са ковидом 19 бити спремни поново да одложе термин, као што су учинили и ове године.