Из централе Унеска у Паризу на адресу проф. др Војина Ракића поново је стигло писмо у којем га ова међународна организација упозорава да престане да се лажно представља шефом Унеско Катедре за биоетику у Европи.
Овај званични документ, који је у име Унеска потписао директор сектора за односе с јавношћу Метју Гивел, упућен је професору Ракићу 28. октобра.
„Упркос нашем писму од 26. августа и нашем мејлу од 1. септембра, у којима се наводи да нисте овлашћени за употребу имена и логотипа Унеска, обавештени смо да настављате да издајете саопштења у име шефа Катедре за биоетику Унеско за Европу, лажно указујући да сте повезани са нашом организацијом”, наводи Гивел. О лажном идентитету професора Ракића „Политика” је читаоце обавестила у августу ове године, када нам је у Унеску потврђено да он није ни у каквој вези са том међународном организацијом са седиштем у Паризу.
Повод су била саопштења у којима је Унеско наводно оптужио Србију за низ кривичних дела у центрима за социјални рад, међу којима и за крађу беба.
Будући да је професор Војин Ракић након тога наставио да се представља као део Унеска, београдски медији су дошли у посед првог писма у којем му забрањују да обмањује јавност јер је наводио да верује „да управља организацијом која је званични део Унеска”.
Тада су му наложили да престане да злоупотребљава логотип и име ове организације. То су поновили и у последњем писму упућеном пре седам дана:
– Молимо да се одмах уздржите од представљања шефа Унеско катедре за биоетику за Европу, уклоните формулацију Унеско или Унеско катедра из својих титула и престаните са било каквим позивањем на Унеско у било којој будућој комуникацији – наводи се у последњој опомени из Париза која је адресирана на име овог контроверзног професора.
Портпарол Унеска истиче да Ракић није именован за њиховог представника, те да тако није ни овлашћен да користи име и логотип ове угледне организације. Гивел не спори да Међународни центар за здравље, право и етику на Универзитету Хаифа има статус представника Унеска, али наглашава да му није дозвољено да именује друге институције као Унескове. То значи да ни Хаифине катедре немају право да користе назив и логотип Унеска.
– Име, акроним и логотип Унеска су регистровани у држави потписници Париске уније према члану шест Париске конвенције за заштиту интелектуалне својине као интелектуално власништво Унеска. Не можете користити име наше организације без нашег писменог одобрења – појашњава Гивел и додаје да Унеско овакве ситуације схвата крајње озбиљно и користи правне системе држава потписница Париске конвенције како би спречили било какву злоупотребу.
Професор Ракић није желео да за „Политику” прича на ову тему уз објашњење да је све већ рекао у својим званичним саопштењима. Нешто касније, нашој редакцији је упутио мејл у којем потписника Унесковог писма Метјуа Гивела назива сарадником српске и кинеске власти, тврдећи да је посреди обрачун режимске кампање против неистомишљеника.
– Ради се о Метју Гивелу, како сазнајемо из Унеско централе у Паризу, човеку који је тесно повезан са властима у Кини, а од недавно и у Србији. Гивел је и генерални директор „Унесковог курира”, листа који финансира Народна Република Кина – наводи Ракић у саопштењу.
Неуобичајено је да је пре само неколико дана Ракић у мејловима упућеним „Политици” Гивела помињао као човека који потврђује веродостојност његовог представљања.