Министарство трговине улаже максималне напоре да у складу са својим надлежностима и у сарадњи са другим ресорима помогне туристичком сектору који је претрпео губитке током пандемије, изјавила је Татјана Матић, министар трговине, туризма и телекомуникација. На састанку који је овим поводом одржан, предложено је да се омогући субвенционисање дела премије осигурања како би се организаторима путовања помогло у поступку издавања нових полиса осигурања, чија је цена, услед појачаног ризика, значајно виша у односу на период пре пандемије.
Матићева је подсетила да су осигуравајуће куће „Триглав осигурање”, „Глобос” и „Дунав осигурање” изразиле спремност да наставе са издавањем полиса осигурања туристичким агенцијама, у циљу обезбеђивања услова за њихово лиценцирање и наставак пословања.
– Најважније је да предузете мере буду економски сврсисходне како би се омогућило одржање сектора до пролећа следеће године, када ће се, надамо се, наставити да ради у пуном капацитету – рекла је она. Туристичке агенције, са друге стране, упозоравају да је више од половине запослених од почетка пандемије остало без посла и да ће се без конкретне финансијске помоћи овај тренд наставити.
Према подацима Централног регистра обавезног социјалног осигурања (ЦРСО), привредна друштва и предузетници регистровани под шифром делатности туристичких агенција у марту су запошљавали укупно 4.525 радника (на неодређено време, као и по различитим врстама уговора).
– Број запослених, према истом извору, 30. октобра износио је 3.844, то јест дошло је до умањења за 681 радно место, што свакако представља изузетан губитак за туристичку индустрију – наводе из министарства. Они кажу да није тачно да агенције формално немају услове за рад јер су им осигуравајуће куће ускратиле полисе осигурања пошто је 26. октобра почело издавање полиса, чиме је омогућен даљи несметан рад туристичких агенција.
– Од 30. октобра полису осигурања има седам туристичких агенција, а у току је издавање још додатних 25 – наводе у Министарству трговине. Они подсећају да осигуравајуће куће полисе издају на основу биланса пословања и процене ризика за сваку појединачну агенцију. Како кажу, на снагу је ступио и нови правилник о гаранцијама путовања, чиме је прецизиран поступак издавања банкарске гаранције као алтернативног начина обезбеђивања гаранција путовања.
– Агенцијама је на овај начин омогућено да бирају за себе повољнији начин обезбеђивања услова за добијање лиценце за неометано пословање. Систем гаранције путовања је, према Закону о туризму, у потпуности усклађен са Директивом за пакет аранжмане ЕУ и Законом о заштити потрошача у Србији – истичу у министарству за наш лист.
Према речима представнице Националне асоцијације туристичких агенција, за сада нема речи о једнократној финансијској помоћи сектору или исплати минималних зарада, чему су се надали на састанку са министарком Матић. Како кажу, разговарало се генерално о помоћи агенцијама и сектору у целини, али што се предлога тиче, о томе ће нешто више знати наредних дана.
Поводом навода из туристичких агенција да је Фонду за развој „поднето око 200 захтева за кредите за ликвидност, а решено је тек нешто више од 20”, они кажу да је, према информацијама из овог фонда, до 29. октобра одобрено укупно 277 захтева за кредите који су намењени за обртна средства и ликвидност.
Туристичке агенције су, да подсетимо, у блокади од 1. октобра када су истекле постојеће полисе осигурања путовања које су предуслов за рад. Месец дана су трајали преговори с осигуравачима, а основни захтев агенција је био да им се постојећи уговори продуже до краја године, будући да нема ни посла, а ни ризика по осигураваче. Међутим, осигуравајуће куће нису пристале на то него су понудиле нове полисе осигурања према промету, и то по ценама од 12.000 до 19.000 евра, што је за већину агенција неприхватљиво.