недеља, 28.02.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
петак, 06.11.2020. у 08:43 Драган Тодоровић

Катаиева мајсторија, Борјанова бравура - Звездина нова победа

,,Црвено-бели”, су у узбудљивој утакмици, против жилавог госта, уз доста муке и захваљујући одличном голману, стигли до нове победе у Лиги Европе: Црвена звезда – Гент 2:1 (1:1), реванш у Белгији 26. новембра
(Фото Твитер/@crvenazvezdafk)

Српски шампион је са садашњег становишта а након мукотрпно стеченог лепог бодовног капитала, а уз фантастичног гомана Милана Борјана и синоћње победе над белгијским вицешампионом, направио велики корак да презими у Европи. Да би то тог циља стигао, Звездин тим у наставку мора да буде спреман и на још већа искушења и нове препреке. Јунак нове победе српског првака свакако је Милан Борјан, коме су пошто је одлични италијански арбитар Микаеле Фабри одсвирао крај, сви саиграчи отрчали у загрљај.

Јер, да није било његове бравуре у последњим секундама меча, ко зна шта би било...

Белгијанци су у Београд допутовали уз доста проблема. Међутим, некако су успели да саставе главни тим пред којим је био не баш лак задатак. Најпре је требало поправити досадашњи имиџ. Затим, померити се са ,,мртве тачке,, јер Гент у претходна два кола није успео да упише ни један бод. Док је са друге стране, домаћин брзо пронашао решење за повређеног Милана Родића. Шансу је добио Гобељић, па је тако српски шампион у ново евро поглавље кренуо спреман а и одлучан да понови прошлонедељну партију против Слована.

Већ у раној фази игре брзоноги Осман Букари, који је заједно са Ботаком, представљао ,,ударну игрлу,, у нападу Гента, побегао је Звездиној одбрани, али, на срећу није се добро усагласио са својим саиграчима, Дегенек је мајсторски реаговао у свом шеснаестерцу, па је тако лепа прилика гостију отишла у неповрат.

Звезда је одмах узвратила. Играо се 12. минут. Дуго је трајала акција ,,црвено-белих,,. Иванић је на другу страну пронашао Гобељића, који из прве враћа повратну лопту у шеснаестерац гостију. Лопта је дуго путовала кроз гостујући шеснаестерац, покушао је да је захвати Бен, да би на крају лопта дошла до срећног и спретног Канге који шутира из све снаге. Ударац је био толико прецизан да голман Кусеманс, који се додуше извио колико је могао, није успео да је заустави: Црвена зевзда – Гент 1:0!

И после заслуженог вођства Звезда је имала нову прилику али је шут Дијега Фалчинелија завршио поред стативе. Тако је домаћин успео да оствари жељену предност, и да у наставак полувремена уђе са још више самопоуздања. Немац Дорш и Иранац Мохамади, никако нису успевали да повежу редове своје екипе, јер је Звезда на средини, где се водила главна битка, добро парирала свом ривалу. Практично Бен је са Катаием на првој а Иванић и Саного на другој линији онемогућавао гостујућем везном реду да преузме иницијативу.

Расположени Мирко Иванић је срдином првог полувремена извео сјајну акцију. Мајсторски је дугом дијагоналом пронашао Гобељића, овај као и код гола без пуно размишљања шаље употребљиву лопту на ивицу шеснаестреца. Италијан Фаличнели интелигентно пропушта лопту до слободног Иванића, затим је уследио шут, али је овог пута срећа била на страни белгијског вицешампиона.

Гент се затим некако организовао па је након пола часа игре, полако преузимао благу иницијативу, показујући огомну упорност да стигне до изједначујућег гола. У 32. минуту гости су испунили своју жељу. Омалени Букари се упорно пробијао кроз Звездин бедем испред шеснаестерца, затим је на страну пронашао Украјинца Јеремчука, који враћа лопту ка ивици шеснаестерца.

Потом је уследио шут Ођиђе, кога није успео да изблокира Саного, са неких двадесетак метара, лопта је ишла право у гол. На жалост нашег голмана, лопта је погодила несрећног Дегенека, променила путању кретања: Црвена звезда – Гент 1:1!

Могли су гости, које је потом одлично предводио Немац Дорш само неколико тренутака касније да поведу. Упорни Јеремчук успео је да побегне Милуновићу, онда је кренуо силовито у шеснаестерац. Додуше, главни стрелац белгијског тима отишао је доста у десну страну али је некако уз доста среће успео да шутира. Срећом, Борјан је добро затворио леви угао свог гола.

Белгијанци су затим у финишу првог дела меча, пошто су се потпуно ослободили, кренули још агресивније. Гости су могли да поведу после грешке Милуновића и Санога. Срећом Ботака је био непрецизан. Већ у наредном нападу нова прилика за домаћина. Катаи  је сјајно шутирао са шеснаест метара али је лопта погодила пречку...

Звезда је још одлучније кренула у друго поглавље меча. Катаи и Иванић су преузели главну улогу испред Кусемансовог гола. Бен је некако био у другом плану, као да није био спреман да одговори тренутним захтевима, што се итекако осећало у игри домаћина. Са друге стране, Белгијанци су били спремни да одбране своју мрежу, и да ако затреба брзим контранападима озбиљније запрете Милану Борјану. У тако отвореној игри са обе стране одбране су биле на великом искушењу.

Александар Катаи је у 59. минуту искористио своје најјаче ,,оружје,,. Пошто му се указала идеална прилика да из слободног ударца озбиљније угрози гол белгијског вицешампиона, Звездин репрезентативац је најпре добро одмерио где се поставио Кусеманс. Узео је кратак залет, затим је одлучно шутирао у голманов ближи угао, лопта је ишла милиметарском прецизношћу уз десну стативу.

Чувар мреже Гента се испружио колико је могао али недовољно да спречи да се лопта нађе иза његових леђа. Слободно се може рећи да је голман Гента највећи кривац за ново вођство нашег првака: Црвена звезда – Гент 2:1!

Који минут касније Гобељић је могао да реши питање победника, али као да га је поклон лопта изненадила. Тако је Гент уз доста среће сачувао мрежу, мада је Гобељић могао и морао много боље да реагује. Белгијанци су као и у првом делу потом брзо узвратили, па је тако Немац Дорш могао да изједначи. Али као да је био неодлучан да зада завршни ударац ка нашем голу.

Међутим, у тој намери спречио га је и Милош Дегенек који је сјајно интеревенисао. У самом финишу Панков је ушао уместо Канге, како би још више учврстио бедем испред Звездиног гола. У последњим секундама сусрета, а након сјајног ударца Букарија, Милан Борјан је одбранио Звездину победу!

Стадион: ,,Рајко Митић”.- Судија: Микаеле Фабри (Италија). Стрелци: Канга 12, Дегенек 32. (аутогол), Катаи 59. минут. Жути картони: Саного, Милуновић, Катаи, Гобељић (Црвена звезда), Мохамади, Ханке-Олсен (Гент)

Црвена звезда: Борјан 8, Гајић 7, Дегенек 6, Милуновић 7, Гобељић 7, Саного 6,5, Бен 6,5 (од 90. Спиридоновић -), Канга 7 (од 83. Панков-) , Иванић 7 (од 63. Петровић 7), Катаи 7,5 (од 90. Николић -), Фалћинели 7.

Гент: Кусеманс 5,5, Кастро-Монтес 7, Марек 6, Ханхе-Олсен 7, Мохамади 6, Дорш 7, Овусу 7 (од 75. Кумс -), Ођиђа Офое 7 (од 81. Клајденст-), Ботака (63. Ниангбо 6), Букари 7, Јаремчук 7.