Европски суд за људска права у Стразбуру одбацио је из формалних разлога као неприхватљиву представку породице гардисте Драгана Јаковљевића против државе Србије. У образложењу се наводи да нису исцрпљени сви домаћи правни лекови.
Европски суд констатује да су Јаковљевићи могли да покрену и парнични поступак за одштету услед повреде части и угледа, поред кривичног поступка и поступка пред Уставним судом, који су прошли неуспешно. Према правилима суда у Стразбуру, тужба мора бити одбачена због неисцрпљивања домаћих правних лекова.
Јаковљевић је убијен заједно са гардистом Драженом Миловановићем у касарни Топчидер 5. октобра 2004, а тужба Европском суду је поднета поводом пресуде тадашњег Окружног суда у Београду из 2008. године, којом је бивши војни судија Вук Туфегџић ослобођен оптужби за изношење личних и породичних ствари када је водио прву истрагу поводом погибије гардиста. Породица је поднела тужбу јер је тада судија у јавности својим изјавама повредио углед и част њиховог убијеног сина.
„Суд сматра да је подносилац представке требало да покрене грађанску тужбу на основу Закона о облигационим односима”, наводи се у једногласној одлуци седмочланог судског већа суда у Стразбуру.
Пуномоћник породице Јаковљевић, адвокат Предраг Савић, сматра да је добро што је Европски суд уопште пристао да одлучује у овом предмету, јер то раније није чинио поводом сличних представки.
– Велико је било изненађење што је уопште дошло до расправе пред седмочланим судским већем. Одлука је у складу са праксом Европског суда. Тешко је сада да накнадно објаснимо да у Србији не можемо добити парницу ако смо изгубили кривицу, што није правило и по англосаксонском праву. Ипак, ми смо постигли циљ јер смо скренули пажњу и домаће и светске стручне, научне и обичне јавности – каже за „Политику” адвокат Предраг Савић, заступник породице гардисте Драгана Јаковљевића.
Обратиће се жалбом и великом седамнаесточланом већу, али сматра да би био преседан када би то веће узело предмет у разматрање.
– Да смо добили позитивну пресуду пред седмочланим већем Европског суда, тада бисмо имали могућност да се Врховном касационом суду поднесе захтев за заштиту законитости, и то од стране републичког јавног тужиоца. Врховни касациони суд би само могао да констатује да је прекршено право у корист окривљеног, а на штету приватних кривичних тужилаца и да ту стави тачку на предмет, без икаквих других санкција и правних последица – објашњава адвокат Савић.
Представку Европском суду поднео је пре свега да би скренуо пажњу јавности на овај случај, као и на положај приватних тужилаца у кривичним предметима.
– Циљ нам је био да укажемо на чињеницу колико је велико зло и шта се догађа када судије у истрази коментаришу предмете и клевећу жртве. То је недопустиво и зато то треба стално истицати – каже адвокат Предраг Савић.
Породица Јаковљевић се обратила суду у Стразбуру због повреде права гарантованих Европском конвенцијом о људским правима на правично суђење од стране независног суда, као и на делотворну истрагу у вези са правом на живот.
Бивши судија Туфегџић, који је водио војну истрагу, тврдио је да су се гардисти „међусобно поубијали”, али је каснијим вештачењима утврђено да их је убила трећа особа, за коју се ни данас не зна ко је.
Европском суду је у марту ове године поднета још једна представка због неизвршења одлуке Уставног суда Србије да истрага буде настављена.