Пољска од суботе уводи нове епидемиолошке мере с циљем спречавања ширења коронавируса и на корак је до проглашења националног затварања.
Деца од 7 до 9 година придружиће се старијим ученицима који већ прате наставу на даљину. Отворене су само продавнице храном и лековима, а хотелске собе доступне су само за пословна путовања. Затварају се културне установе попут биоскопа,позоришта и галерија.
Марцин Сервац је медицински техничар у Хитној помоћи који је за Ројтерс испричао да је морао да достави кисеоник у 3 сата ујутро колеги који је 15 сати чекао паркиран испред болнице с тешко оболелим пацијентом. Пацијент с озбиљним респираторним проблемима чекао је испред болнице на слободан кревет.
Прошле недеље имао је старијег пацијента са симптомима коронавируса с којим је у колима Хитне помоћи чекао пет сати пре него што је за њу пронађен кревет у изолацијској јединици.
Понекад једноставно немамо коме да предамо пацијента. Не ради се о томе да болнице не желе примити наше пацијенте, него их немају где сместити и изоловати, каже 35-годишњи Марцин.
Пољска у којој живи 38 милиона становника у четвртак је забележила 27.000 нових случајева заразе, што представља огроман притисак на здравствени систем, о чему сведочи и Марцинова прича. Од почетка пандемије су 6.842 особе заражене коронавирусом преминуле у Пољској.
Сервац напомиње да су амбулантна кола Хитне помоћи пре пандемије ишла на локације удаљене 15 минута, а сада их шаљу по пацијенте удаљене и до 40 минута.
- Дојаву за одлазак на терен добијемо три сата након што су примили позив, прича Марцин.
Осим што недостаје болничких кревета, он истиче како им недостаје дезинфекционих средстава за припрему амбулантних возила за нове пацијенте што такође доводи до кашњења.
На молбу Ројтерса министарство здравства Пољске није коментарисало ове наводе.
Карол Биелски, шеф Хитне службе Медитранс у Варшави, потврдио је наводе да у просеку 4 до 5 амбулантних возила чека испред болнице по неколико сати.
- Ситуација је тешка, догађа се да морам слати пацијенте из једне у другу болницу, рекао је Карол Биелски истичући да ниједан пацијент није преминуо због тих чекања.
Многи оптужују конзервативну владу премијера Матеуса Моравјецког јер није на време припремио здравствени систем за други талас пандемије.
Градоначелник Варшаве Рафал Трзасковски изјавио је да општинске болнице у главном граду немају довољно респиратора, али да су они доступни у операционим салама и у Хитној служби.
- Ситуација је критична, рекао је градоначелник почетком седмице.
Министар здравства Адам Нидзиелски окривио је за наведене проблеме управно веће болница и недостатак координације између болница, рекавши да диспечери хитне помоћи немају потпуне информације о расположивости кревета.
- Оно што примећујем је несхватљиво скривање кревета иако су они заправо доступни, али шеф болнице или одсека не мора нужно да прими дотичног пацијента, изјавио је Ниедзиелски почетком недеље.
Строже мере у Пољској потрајаће најмање до 29. новембра и буду ли недовољне следећи корак је национални карантин, потпуно затварање", најавио је премијер Моравјецки.