Промена стратегије САД у борби да истисне „Хуавеj” из Европе почиње да доноси резултате и све је дужи списак земаља које ће из будуће 5Г мреже искључити „непоуздане добављаче”. Румунија је последња у низу европских држава која је најавила да ће избацити кинеског гиганта из своје 5Г мреже. Пре тога је Стејт департмент објавио споразуме са Словачком, Северном Македонијом, Косовом и Бугарском о прикључивању тзв. чистој мрежи брзог интернета, па изгледа да је Балкан постао мостобран у америчком технолошком рату против Кине, извештава Радио слободна Европа (РСЕ).
Од почетка пандемије, амерички званичници нису више силеџијски притискали европске партнере да забране „Хуавеј” већ су им суптилно наметнули дилему да ли желе да препусте осетљив домен телекомуникација земљи која је можда прикривала истину о вирусу. Друго што су искористили је разочарање земаља које су више очекивале од кинеског „Појаса и пута”, због чега је ширење ограничења „Хуавеја” уочљиво у централној и источној Европи.
Споразуме о придруживању „чистој мрежи” раније су потписале Пољска, Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Словенија и Грчка. Све су део формата „16 плус 1”, који је 2012. на пројектима сарадње с Кином окупио бивше југословенске републике, чланице Вишеградске групе, балтичке државе, Албанију, Румунију и Бугарску. Следеће године, када је објављена иницијатива „Појас и пут”, он је постао део савременог „пута свиле”.
Променивши ранији став, и Уједињено Краљевство је у јулу одлучило да избаци „Хуавеј” и ЗТЕ из своје инфраструктуре, укључујући скупо елиминисање постојеће опреме, а недавно је сличну одлуку донела и Шведска. Француска, Данска, Холандија, Белгија, Италија и још неке земље нису их забраниле, али су законски ограничиле своје компаније у сарадњи с кинеским џиновима. Према подацима РСЕ, све земље у Европи осим Швајцарскe, Мађарскe, Бих, Црне Горе, Молдавије и Белорусије забраниле су или су на путу да ограниче учешће кинеским компанија у развоју 5Г мреже. Србија се споразумом из Вашингтона обавезала на искључивање „непоузданих добављача”.
„Хуавеј” упорно одбацује америчке оптужбе да је његова инфраструктура шпијунски алат Пекинга. У септембру је писао комесарки ЕУ за заштиту конкуренције Маргарет Вестагер да Варшава и Букурешт новим прописима о 5Г ризикују да прекрше законе ЕУ, јер искључују добављаче на основу предрасуда и нејасних критеријума, циљајући неке само због географског порекла. Сличан покушај „Хуавеја” да на суду оспори забрану у САД није био успешан.
Европска комисија усаглашава правила за примену 5Г широм блока и, мада нема овлашћења да спречи неку земљу да мерама заштити националну безбедност, може да се умеша уколико се крше закони ЕУ. У Бриселу кажу за „Политико” да се предвиђеним мерама не крше закони и да је ЕУ усвојила објективан приступ безбедности 5Г мреже, заснован на процени ризика, а да су се чланице обавезале да ће донети пропорционалне мере.
Све земље, укључујући оне које су забраниле кинеску 5Г опрему, надају да ће сачувати везе с Пекингом у другим сегментима економије. Немачка, на пример, веома брине за своју аутоиндустрију у Кини и још није преломила о „Хуавеју”. Прогнозе су да ће бити лакше ако у Белу кућу уђе Џо Бајден јер, иако се и он залаже за оштру политику према Кини, његови политички савезници су наговестили да би усагласио политику према Кини са Европом.