Глобална трка за вакцином против коронавируса, у којој већ месецима учествују како фармацеутски гиганти, тако и компаније које тек траже место на светском тржишту, од јуче је добила ново убрзање. Како су јуче објавили амерички Фајзер и немачки Бионтек, њихова експериментална вакцина има ефикасност од више 90 одсто у спречавању ковида-19, на основу почетних података из треће фазе тестирања.
Бионтех, чије су акције порасле за 23 одсто одмах након објављивања вести о успешности вакцине, основали су су 2008. супружници Озлем Туречи (53) и Угур Шахин (55) са аустријским онкологом Кристофом Хубером с намером да раде на развоју имунотерапије за канцер. Када је почела епидемија коронавируса, фирма са 1.300 запослених преусмерила је све своје ресурсе на тренутно најтраженију вакцину – против ковида 19.
Туречи и Шахин деца су турских емиграната који су се крајем шездесетих година прошлог века доселили у Немачку. Упознали су се на универзитету у Хамбургу, а у браку у којем су од 2002. имају ћерку. Шахин је рођен у Турској, имао је четири године када се са мајком доселио у Немачку где му је у Фордовој фабрици већ радио отац. Туречи је ћерка лекара, рођена је у Доњој Саксонији, преноси Гардијан.
Још 2001. основали су Ганимед, фирму која се такође бавила развојем антитела на канцер, да би је пре четири године за 1,4 милијарди продали јапанском Астеласу. Међу инвеститорима у Бионтек јесте и Фондација Била и Мелинде Гејтс са 55 милиона долара.
Упркос томе што су их медији сврстали међу сто најбогатијих Немаца, у јавности су представљени и као веома скромни људи који на посао долазе на бициклу.