Посланици Скупштине Србије најавили су данас подршку Предлогу ребаланса буџета за 2020. годину који предвиђа додатна средства за опремање ковид болница, изградњу болница у Београду и Крушевцу, као и за набавку лекова и санитетског материјала.
Посланик Милорад Мијатовић из Социјалдемократске партије Србије изјавио је да се ребалансом остварују два важна циља – спашавање живота грађана и спашавање економије.
Он је истакао да ће Србија према прогнозама ММФ-а од свих земаља окружења имати најмањи пад БДП-а од 1,5 одсто и да је тај пад у ствари успех, а подржао је и изградњу нових болница и клиничких центара.
Лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма оценио је да је ребаланс „инвестициони, развојни и социјални”, да прати кретања у провреди јер се сада више ради, динар је стабилан и то је показатељ добре политике.
Марковић је додао да нема примедбу на буџет, али да има на ниске цене у скупштинском ресторану и предложио да цена кафе од седам динара остане толика за скупштинске службенике и новинаре, а за посланике да се повећа.
„И министар пије трећу кафу, а да је 80 динара попио би две”, рекао је Марковић у расправи о буџету, преноси Бета.
У наставку је највише говорио о појављивању бивших комаданата ОВК у Хагу уз оцену да је и то заслуга добро вођене спољне политике коју је водила Србија ранијих година.
Посланица Селма Кучевић из групе Уједињена долина – СДА Санџака рекла је да ребалансом буџета Влада жели да легализује нека стања, али да би пре свега требало ублажити негативне ефекте коронавируса у градовима који су били највише погођени.
„Тутину, Новом Пазару, Сјеници, Новој Вароши ми не можемо да надокнадимо време и вратимо животе али можемо да вратимо веру у институције улагањем у здравствени систем ових општина”, рекла је Кучевић.
Она је додала да ће ребалансом бити озваничено смањење средстава за рад националних већа националних мањина за 20 одсто те да се она своде на ниво невладиних организација.
Самостални посланик Владан Глишић гласаће против ребаланса јер сматра да су 3,5 милијарди повећања за плате у ствари искоришћене јер је Српска напредна странка вршила притисак на бираче у кампањи и сада „плаћа своје партијске кадрове”.
„Без обзира што радите и неке добре ствари, ви провлачите своје партијске интересе кроз овај буџет”, рекао је Глишић.
Посланица СНС Александра Томић одговорила је да нема страначког запошљавања, и додала да ће се ребалансом буџета определити средства за нова министарства у Влади Србије и да је предлог избалансиран.
Ребаланс има социјалну и развојну категорију, рекла је Томић и додала да се „мора издвајати за медицинску опрему и плате здравствених радника, али и да економија не сме да стане већ да функционише у новонасталим околностима”.
Посланик СНС Владимир Ђукановић замолио је министра финансија да утиче на кризни штаб „да престане да шири панику јер сталном причом о томе да умиремо, ми убијамо нашу економију”.
Он је истакао да је досадашњи амерички председник Доналд Трамп у праву кад каже да је ковид политички злоупотребљен и да се не може причати о затварању, а да се очекује примање плате.
Ребаланс су подржале и Социјалистичка партија Србије, Савез војвођанских Мађара и Странка правде и помирења.