Свечаном државном церемонијом и полагањем венаца на Спомен костурницу бранилаца Београда на Новом гробљу данас је обележен Дан примирја у Првом светском рату.
Венце су положили председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, градоначелник Београда Зоран Радојичић, делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници дипломатског кора, као и Удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
„Част ми је да вас у име председника Србије Александра Вучића и своје лично име поздравим, поносно стојећи на месту које је симбол страдања свих хероја историје који су храброшћу у срцу, вером у себе и неизмерном љубави према отаџбини, иако војно и бројчано слабији, изборили немогуће”, рекла је Кисић Тепавчевић, обраћајући се присутнима.
Подсетила је да је на данашњи дан, пре више од једног века, окончан Први светски рат и да се стало на пут „наизглед непрекидном вихору страдања који је претио да истреби многе народе Европе, укључујући и српски народ”, преноси Танјуг.
Како је додала, заустављено је страдање човечанства и отпочео период мира и обнове земље.
„Данас, обележавајући овај историјски дан, Србија као гарант безбедности на Балкану даје потврду миру и добрим односима који и даље трају и стоје као чврста основа за наставак и унапређење сјајне међународне сарадње. Показујемо да чувамо сећање на нека прошла времена, али градимо и будућност у којој ће нам партнери бити и бивше земље противнице”, истакла је Кисић Тепавчевић.
Навела је да једна земља може бити снажна и имати јаку војску, а да своје циљеве не мора постизати и победе добијати ратовањем, те поручила да овај дан за све нас треба да буде снажно сећање, али опомена да се никада не понове страдања Великог рата.
Истакла је да су главно оружје 21. века које нас води у бољу будућност мудрост и дијалог којим, додала је, грађани Србије теже трудећи се да на тај начин стекну што већи број сарадника и пријатеља како би заједно, успешном сарадњом, на обострано задовољство и добробит, остварили зацртане циљеве.
Кисић Тепавчевић је нагласила да прошлост никада не сме стајати на путу будућности и напретка, али исто тако не смемо је ни препустити забораву.
Навела је да Србија то не сме и неће никада дозволити јер су, додала је, успомена на претке и историја коју имамо наше богатство и понос и не смеју никада бити заборављене. Поручила је да је наша дужност да подсећамо себе и садашње и будуће генерације да се на провереним вредностима из прошлости успешно може планирати и градити будућност.
„Управо зато, окупљени овде, одајемо им пошту уз обећање да их ми, као ни будуће генерације, никада нећемо заборавити и да ћемо сачувати и неговати непроценљиви дар благостања и тешко извојеваног мира који су нам управо они подарили. Нека им је вечна слава”, закључила је Кисић Тепавчевић.
Дан примирја у Првом светском рату обележава се у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када је у француском граду Компјену потписано примирје и окончан Први светски рат.
Примирје је потписано у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, ступило је на снагу у 11 сати и било је на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године.
У Србији је овај дан први пут званично обележен 2012. године.
Као главни мотив за амблем овог празника користи се цвет Наталијине рамонде, а у амблему се појављује и мотив траке Албанске споменице, која се налази изнад цвета.