Касно увече у понедељак уз посредовање Москве потписан је мировни споразум између Јерменије и Азербејџана који би требало да оконча сукобе око спорне енклаве Нагорно-Карабах, који су за шест недеља однели хиљаде живота. У Бакуу је то био повод за славље, јер је Азербејџан добио значајне територијалне уступке, док незадовољни Јермени оптужују владу за издају.
Око 2.000 руских мировњака је одмах кренуло за Нагорно-Карабах, регију коју свет признаје као део Азербејџана, али њом од 1994. управљају етнички Јермени. Према одредбама овог изненадног споразума Баку ће задржати делове Карабаха које је освојио у борбама, а јерменске снаге треба да се повуку и из девет околних окупираних дистрикта. То се односи и на Лачин, кроз који води главна саобраћајна веза између Јерменије и Арцаха, како Јермени зову своју енклаву. Лачински коридор чуваће руски мировњаци, али не и град Шуша, који се на њему налази а потпао је под контролу Азербејџана. Због тога ће се у наредне три године развити план за изградњу нове саобраћајнице уз Лачински коридор, која ће обезбедити везу главног града Степанакерта и Јерменије.
Степанакерт остаје под контролом јерменске владе Карабаха. Руски војници чуваће коридор и линије фронта у Карабаху наредних пет година али и после тога уколико ниједна страна не затражи повлачење, чиме се учвршћује улога Русије као миротворца у региону на дуже стазе. Све економске и саобраћајне везе у региону биће деблокиране. Руси ће чувати и саобраћајне везе кроз Јерменију између западних делова Азербејџана и његове физички одсечене Нахчиванске аутономне републике.
Иако је председник Азербејџана Илхам Алијев у телевизијском обраћању рекао да ће и турски мировњаци бити послати у Карабах, из Кремља је саопштено да то није договорено и да се у заједничком саопштењу Русије, Јерменије и Азербејџана Турска уопште не помиње, пренео је Спутњик. Алијев је рекао да споразум има историјски значај и да практично представља капитулацију Јерменије.
Чим је премијер Никол Пашинијан на „Фејсбуку” саопштио вест о „болном споразуму”, на стотине људи, међу њима и ратни ветерани у униформама, кренули су ка владиним зградама у Јеревану. Уз повике „Никол нас је издао” ломили су прозоре на званичној резиденцији премијера и одвалили плочицу с његовим именом с врата. „Гардијан” преноси да полиција није реаговала док су уништавали имовину, викали и држали протестне говоре. Маса је упала јуче ујутру и у зграду парламента гађајући предметима посланике, а председника парламента Арарата Мирзојана су претукли и он је у несвесном стању изнет из зграде. Морао је на операцију, али му живот није угрожен.
Пашињан и званичници Нагорно-Карабаха кажу да су били принуђени да траже мир. Азербејџанске снаге, које су од почетка имале подршку Турске, саопштиле су у понедељак да су заузеле десетине насеља у Нагорно-Карабаху, дан након што су прогласиле победу у бици за стратешки град Шушу. У понедељак су снаге Азербејџана грешком обориле један руски војни хеликоптер који је летео изнад Јерменије. Два члана посаде су погинула док је трећи повређен. Баку је изразио жаљене и спремност да плати одштету.
Први човек администрације Нагорно-Карабаха Арајик Харутјунијан изјавио је да је на услове споразума пристао у договору са Пашињаном, јер да су се борбе наставиле за неколико дана би уз велике жртве изгубили цео Арцах. Међутим, председник земље Армен Саркисијан се дистанцирао од споразума, рекавши да је за преговоре сазнао из медија и позвао је на политичке консултације како би се нашао излаз из кризе.
Потписавши декларацију са Владимиром Путином и Илхамом Алијевим, Пашињан је рекао да је донео изузетно тешку одлуку за њега лично и за цео јерменски народ, али да ју је донео на основу темељне анализе војне ситуације и на основу процене људи који најбоље разумеју оно што се дешава. „Ово није победа, али није ни пораз, све док сами не признамо да смо побеђени. Ми никад нисмо мислили о себи као о пораженима и то треба да буде почетак нове ере нашег националног јединства, обнове. Треба да анализирамо године наше независности, планирамо нашу будућност како не бисмо поновили грешке из прошлости”, поручио је Пашињан и нагласио да ће покретачи јучерашњег протеста у Јеревану бити строго кажњени. Он је рекао да су неки од изазивача демонстрација били у Карабаху, али су из неког разлога напустили своје позиције и побегли оданде.